اسلامی: فعالیت ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم متوقف نمی‌شود

ایران بار دیگر تاکید کرد که سرعت تولید اورانیوم با میزان غنی‌سازی بالا را کاهش نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایران بار دیگر تاکید کرد که سرعت تولید اورانیوم با میزان غنی‌سازی بالا را کاهش نداده است.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، یکشنبه 5 شهریور در یک‌ نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌ها مبنی بر کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم به میزان 60 درصد، گفت که غنی‌سازی طبق برنامهٔ اقدام راهبردی در چهارچوب تدابیر کلی نظام انجام می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود که «فعالیت تهران در صنعت هسته‌ای متوقف نمی‌شود.»

اسلامی در ادامه اظهارات خود گفت که تعاملات تهران با مسئله هسته‌ای در چارچوب تدابیری که به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی کشور ابلاغ می‌شود، است.

روزنامه «وال استریت ژورنال» در اوایل ماه جاری به نقل از منابع خود نوشته بود که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم با میزان نزدیک به ساخت تسلیحات و برخی از ذخایر هسته‌ای خود را کاهش داده است.

به گفته «وال استریت ژورنال» این اقدامات ایران می‌تواند به کاهش تنش با ایالات متحده و احیای گفت‌وگوهای گسترده‌ درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور کمک کند.

از سوی دیگر، برخی مقامات آمریکایی و اروپایی اعلام کردند که به تهران ابلاغ شده در صورت کاهش‌ تنش‌ها میان تهران و واشینگتن در تابستان جاری، کشورهای غربی مایل به انجام مذاکرات گسترده درباره برنامه هسته‌ای ایران خواهند بود.

برخی مقامات غربی و آمریکایی همچنان گفته بودند که در صورت موفقیت تلاش‌ها برای کاهش تنش میان تهران و واشینگتن، ممکن است طرف‌های آمریکایی و ایرانی در ماه سپتامبر آینده در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار کنند.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی آمریکا، از تایید این اطلاعات خودداری کرد اما گفت که از هرگونه اقدام تهران در زمینه کاهش غنی‌سازی اورانیم استقبال می‌شود.

در تابستان سال گذشته، مذاکرات هسته‌ای که در وین آغاز شد و به منظور احیای توافقنامه امضا شده در سال 2015 بین تهران و غرب ماه‌ها به طول انجامید، پس از رد پیش‌نویس توافقنامه اروپایی توسط تهران، با شکست مواجه شد.

اواخر سال گذشته، مقامات ایران اعلام کردند که غنی‌سازی اورانیوم با میزان 60 درصد را آغاز کرده‌اند.

با این حال، برخی مقامات اروپایی احتمال بازگشت به میز مذاکره با ایران در سپتامبر آینده یا در پایان سال میلادی جاری را امکان‌پذیر دانسته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size