رابطه ایران با همسایگان؛ آیا دوستی جای خصومت را خواهد گرفت؟

برنامه مناظره‌ هفتگی «محل نقاش» (مورد بحث) جمعه‌ها راس ساعت 09:00 به وقت سعودی و 06:00 به وقت گرینویچ از شبکه «العربیه» پخش می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برنامه «محل نقاش» (مورد بحث) شبكه العربيه، با اجرای خانم رشا نبیل، در این هفته، تحولات روابط ایران با کشورهای همسایه را بررسی کرد و چشن انداز این روابط را مورد بحث قرار داد.

طبق مقدمه این برنامه، در پى تحولات اخير در روابط ديپلماتيك ميان رياض و تهران و بازگشایی سفارتخانه‌هاى دو كشور، همسایگان ايران انتظار دارند كه اين كشور تغيير رويكرد خود را اثبات کند.

آنان انتظار دارند تهران تلاش‌های ملموسى جهت اثبات حسن نیت‌ خود به‌ویژه درباره محدود کردن فعالیت‌های مخرب «گروه‌های نیابتی‌» به خرج دهد.

در همین برنامه، هشام بوناصیف، استاد علوم سیاسی گفت: «انتظار نتایجی را که هنوز مقدمات آن فراهم نشده، نداشته باشید».

بوناصیف که به حزب «نیروهای لبنانی» نزدیک است و شاهد دوران جنگ داخلی کشورش بوده، معتقد است که دخالت حکومت ایران در کشورش، لبنان را به پایگاهی برای پرتاب موشک‌های پیشرفته به اسرائیل تبدیل کرده که این مساله علیه منافع کشورش است.

در مقابل اما محمد صدقیان، تحلیل‌گر سیاسی ایرانی دیدگاهی متفاوت دارد و همه اختلافات میان ایران و کشورهای عربی را تا زمانی که اصل گفت‌وگو پابرجا باشد قابل حل دانست.

او در این‌باره گفت: «ایران یک کشور بزرگ اسلامی در منطقه است که از امکانات زیادی برخوردار است و هیچ‌گاه، حتی در تعریف امنیت ملی خود، احساس نکرده که کشورهای خلیجی دشمنش هستند».

صدقیان با اشاره به اینکه «ایران اکنون دارای دوستانی در منطقه مانند حزب‌الله است»، گفت :«وضعیت سیاسی جدیدی در منطقه شکل گرفته که چه بسا برای برخی‌ خوشایند نباشد».

او همچنین بر اهمیت وجود «همگرایی منطقه‌ای» برای «کاستن نقش بیگانگان» در این منطقه تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید