فیصل بن فرحان: برقراری مجدد روابط با ایران برای امنیت منطقه مهم است

وزیر خارجه سعودی اظهار داشت ریاض خواستار گسترش روابط دوجانبه با تهران بوده و خواهان توسعه این روابط بر اساس اعتماد متقابل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود گفت که برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با ایران برای امنیت منطقه مهم است و سعودی بر اجرای توافقات پیشین با تهران تاکید دارد.

بن فرحان بر رویکرد ریاض مبنی بر گسترش روابط دو جانبه تاکید و از حمایت ایران برای میزبانی اکسپو 2030 توسط سعودی قدردانی کرد.

وزیر خارجه سعودی همچنین اظهار داشت که ریاض خواستار گسترش روابط دوجانبه با تهران است ‌و افزود که سعودی خواهان توسعه این روابط بر اساس اعتماد متقابل است.

بن فرحان‌ گفت: «از حضور رئیس جمهوری ایران در ریاض استقبال می‌کنیم و خواستار گسترش روابط دوجانبه بر اساس احترام متقابل و فعال‌کردن توافق‌های امنیتی و اقتصادی پیشین هستیم.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در این کنفرانس خبری مشترک ابراز داشت که مذاکرات خوبی در ریاض انجام داده است و بر نقش مثبت سعودی در منطقه تاکید کرد.

امیرعبداللهیان اشاره کرد که روابط با سعودی در مسیر درستی قرار گرفته و این روابط شاهد پیشرفت است.

او همچنین خاطرنشان کرد که رئیس جمهوری ایران به‌زودی از سعودی دیدار می‌کند و از ریاض برای تسهیل سفر حجاج ایرانی قدردانی کرد.

وزیر خارجه ایران افزود: «تهران از برگزاری نمایشگاه اکسپو 2030 در سعودی پشتیبانی می‌کند.»

امیرعبدالهیان در اولین سفر به سعودی، پنج‌شنبه 26 مرداد برای سفری یک روزه وارد ریاض شد.

سفر بن فرحان به تهران

ریاض و تهران در دهم مارس گذشته در پکن برای احیای روابط قطع‌شده میان دو کشور و بازگشایی مراکز دیپلماتیک در پایتخت‌های خود به توافق رسیدند.

ایران پیشتر علی‌رضا عنایتی، معاون وزیر خارجه را به عنوان سفیر خود در ریاض معرفی کرد.

وزیر خارجه سعودی در ماه ژوئن گذشته با سفر رسمی به تهران با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرد و اظهار داشت که تهران با برقراری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها موافق است.

بن فرحان در تهران تاکید کرد که سعودی و ایران بر «احترام متقابل به منافع هر کشور و عدم مداخله در امور داخلی» توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید