بریتانیا: روسیه بکارگیری پهپادهای طراحی‌شده از روی پهپاد ایرانی «شاهد» را آغاز کرد

روزنامه فاینشنال تایمز گزارش داد که آمریکا از ایران خواسته تا فروش پهپاد به روسیه را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع بریتانیا، چهارشنبه 25 مرداد اعلام کرد که روسیه، بکارگیری پهپادهای تهاجمی ساخت داخل با الهام از پهپادهای ایرانی «شاهد» را آغاز کرده است.

وزارت دفاع بریتانیا در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» اعلام کرد که نیروهای روسی از سپتامبر 2022 سامانه‌های ساخت ایران را وارد می‌کنند.

این وزارتخانه احتمال داد که روسیه قصد دارد در ماه‌های آینده، در ساخت پهپادهای انتحاری، به خودکفایی دست یابد، اما در حال حاضر همچنان به قطعات و تسلیحات ایرانی، به‌ویژه موارد حمل‌شده از طریق دریای خزر، وابسته است.

روزنامه «فایننشال تایمز» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که ایالات متحده، ایران را برای توقف فروش پهپاد به روسیه، به عنوان بخشی از گفت‌وگو در مورد «تفاهم نانوشته» گسترده‌تر میان واشینگتن و تهران، زیر فشار گذاشته است.

این گزارش به نقل از یک مقام ایرانی و یک منبع آگاه دیگر از مذاکرات، تاکیده کرده است که واشینگتن تهران را زیرفشارگذاشته تا فروش پهپادهای مسلح به روسیه را متوقف کند، زیرا مسکو از آنها در جنگ اوکراین و همچنین قطعات یدکی این پهپادها، استفاده می‌کند.

از سویی واشینگتن و تهران تلاش می‌کنند با کاستن از تنش‌های فی‌مابین، مذاکرات گسترده‌تر درباره برنامه هسته‌ای ایران را احیا کنند.

موضع بلینکن

در همین راستا آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، سه‌شنبه اعلام کرد که از هرگونه اقدام ایران برای کاهش «تهدید فزاینده هسته‌ای» استقبال می کند.

به گزارش «فاینشنال تایمز»، این گفت‌وگوها در کنار مذاکرات بر سر توافق تبادل زندانی در هفته گذشته صورت گرفت. در این رابطه ایران به چهار زندانی آمریکایی اجازه داد از زندان اوین به حبس خانگی بروند و پنجمین زندانی آمریکایی نیز هم اکنون در حصر خانگی است.

منابع آگاه هفته گذشته اعلام کردند که ایران ممکن است پنج آمریکایی بازداشت شده را به عنوان بخشی از توافق برای رفع انسداد 6 میلیارد دلار از پول‌های ایران در کره جنوبی، آزاد کند.

اظهارات امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران هم هفته گذشته در ژاپن، با تاکید بر این که تهران «از هیچ اردوگاهی در هیچ جنگی جانبداری نمی‌کند»، بار دیگر خاطرنشان کرد که کشورش، «سلاح برای استفاده در جنگ اوکراین» را به هیچ طرفی تحویل نداده است.

وزیر خارجه ایران افزود که «روسیه، همسایه مهم جمهوری اسلامی ایران است» و کشورش «در چارچوب تضمین منافع ایران» با غرب و شرق تعامل دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size