کنعانی: تضمین لازم را برای تبادل زندانیان از آمریکا دریافت کردیم

جان کربی به العربیه: ایالات متحده استفاده ایران از پول‌های آزادشده به ازای آزادی پنج آمریکایی زندانی در تهران، برای خرید غذا و دارو را تضمین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که در خصوص توافق با آمریکا برای آزادی 5 زندانی آمریکایی در ازای لغو ممنوعیت وجوه بلوکه شده این کشور در کره جنوبی، از آمریکا درخواست تضمین کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دوشنبه 23 مرداد طی نشست خبری گفت که تهران با واشینگتن درباره آزادی ایرانیان بازداشت شده در آمریکا و همچنین آزادی بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران به توافق رسیده است.

او در ادامه گفت که تهران خواستار آزادی شهروندان ایرانی زندانی شده در آمریکا و رفع انسداد دارایی‌هایش بود.

او افزود که تهران اکنون با آمریکا به تفاهم دست یافته و تضمین کافی برای تحقق این دو هدف را دریافت کرده است.

انتقال اموال مسدود شده در کره جنوبی که بالغ بر 6 میلیارد دلار است، ممکن است زمان زیادی طول بکشد. دلیل آن هم این است که ایران نمی‌خواهد به دارایی‌های بلوکه شده به ارز کره جنوبی که کمتر از یورو یا دلار آمریکا قابل تبدیل است، دسترسی پیدا کند.

از سویی جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، جمعه 20 مرداد در پاسخ به پرسش «العربیه» گفت که ایالات متحده استفاده ایران از پول‌های آزادشده به ازای آزادی پنج آمریکایی زندانی در تهران، برای خرید غذا و دارو را تضمین می‌کند.

کربی، تصریح کرد که محدودیت‌هایی پیرامون استفاده از اموال آزادشده در نظر گرفته شده است.

جزئیات توافق

وزارت خارجه ایران، جمعه 20 مرداد از آغاز روند آزادسازی وجوه بلوکه شده ایران در کره جنوبی و تبادل قریب الوقوع زندانیان واشینگتن و تهران خبر داد.

خبرگزاری «ایرنا» هم طی گزارشی در مورد جزئیات توافق تهران با واشینگتن برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران و تبادل زندانیان نوشت که «بر اساس توافق صورت گرفته پنج نفر از زندانیان ایرانی در آمریکا و پنج نفر از زندانیان آمریکایی در ایران تبادل خواهند شد.»

ایرنا همچنین به نقل از یک مقام ایرانی نوشت که علاوه بر تبادل متقابل زندانیان، 6 میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی آزاد خواهد شد.

بر اساس این گزارش، وجوه بلوکه شده در کره باید در یکی از بانک‌های سوئیس تبدیل به یورو شود که بنا بر اعلام این منبع آگاه، واریز وجوه به بانک‌ سوئیسی تایید شده و این مبلغ پس از آن به قطر منتقل می شود.

ایرنا در ادامه تاکید کرد که تبادل زندانیان پس از حصول اطمینان ایران از در دسترس بودن منابع مالی آزاد شده و انتقال به قطر صورت خواهد گرفت.

ایران در اولین گام برای اجرای این توافق، پنج زندانی آمریکایی را، از زندان به هتلی تحت حفاظت شدید منتقل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید