تخلیه چندین مدرسه در اصفهان به‌دلیل خطر فرونشست زمین

یک عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی ایران اعلام کرد که 13 هزار شهر و روستا با نزدیک به 49 درصد جمعیت کل کشور در معرض فرونشست زمین هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حدود یک ماه مانده به بازگشایی مدارس در ایران، فرونشست زمین در ایران دامان مدارس این کشور را نیز گرفته و یک مقام وزارت آموزش‌ و پرورش ایران از تخلیه چندین مدرسه در اصفهان به دلیل فرونشست زمین خبر داده است.

حمیدرضا خان محمدی، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیزات مدارس کشور، یکشنبه 22 مرداد به خبرگزاری «ایلنا» گفت که مدارس تخلیه‌شده در اصفهان به‌دلیل فرونشست زمین آسیب دیده بودند.

این مقام آموزش و پرورش ایران اذعان کرد که آسیب به ساختمان مدارس در اثر فرونشست زمین تنها به اصفهان محدود نبوده و در چند استان دیگر ایران نیز مدارس در معرض خطر قرار دارند.

خان‌محمدی به ایلنا گفت: «در خصوص فرونشست، بیشترین چالش در اصفهان بوده، اما در تهران هم موارد محدودی گزارش شده است.»

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین خبر داد که در یزد نیز فرونشست زمین به مدارس آسیب وارد کرده اما این آسیب زیاد نبوده است.

ایران در کنار بحران‌های محیط زیستی مانند خشک‌سالی و ریزگردها با بحران فرونشست زمین نیز روبرو است و کارشناسان بارها درباره ابعاد گسترده این موضوع در ایران هشدار داده‌اند.

پیش از این یک عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی ایران اعلام کرده بود که 13 هزار شهر و روستا با نزدیک به 49 درصد جمعیت کل کشور در معرض «فرونشست زمین» هستند.

علی بیت‌الهی، در مطلبی در سایت «تسنیم»، با بیان این مطلب که مساحت تقریبی پهنه‌های فرونشستی ایران حدود 185 هزار کیلومتر مربع برآورد می‌شود، گفته بود: «معادل 11 درصد مساحت سرزمینی ایران با 39 میلیون نفر تعداد جمعیت در معرض خطر فرونشست زمین در کشور قرار دارند.»

به گفته او تعداد 380 شهر و 9200 روستا در معرض خطر فرونشست زمین واقع شده‌اند.

ناظران می‌گویند بحران کمبود آب و تخلیه سفره‌های زیرزمینی از مهم‌ترین دلایل فرونشست زمین در ایران محسوب می‌شود و بر اساس ارزیابی‌ها، وضعیت استان اصفهان، در مقایسه با سایر شهر‌های ایران در این زمینه بحرانی‌تر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید