هشدار غرب به شرکت‌های حمل و نقل دریایی درباره خطر توقیف کشتی‌ها در تنگه هرمز

شرکت امنیت دریایی «اَمبری»: یک سازمان اروپایی ناظر بر جریان حمل و نقل دریایی در تنگه هرمز درباره «احتمال حمله به یک کشتی تجاری ناشناس در تنگه هرمز طی 12 الی 72 ساعت آینده» هشدار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در سایه تنش‌های ایران و ایالات متحده آمریکا، نیروهای دریایی مورد حمایت غرب در خاورمیانه شنبه 21 مرداد در پیامی آشکار به شرکت‌های حمل و نقل دریایی که کشتی‌های باری آنها از تنگه راهبردی هرمز تردد می‌کنند درباره خطر توقیف شدن آنها توسط ایران، هشدار دادند.

پیش‌تر در سال جاری و قبل از توقیف دو کشتی باری توسط ایران در نزدیکی تنگه هرمز، نیز هشدار مشابهی به خطوط کشتیرانی باری درباره خطراتی که دریانوردی را در این منطقه تهدید می‌کند، داده شده بود.

این تنگه راهبردی که آب‌های منطقه خلیج را به دریای‌های آزاد متصل می‌کند و 20 درصد از صادرات نفت جهان از طریق آن انجام می‌شود، همواره یکی از کانون‌های تنش‌ میان ایران و غرب بوده و تهران بارها به بستن آن به روی کشتیرانی بین‌المللی تهدید کرده است.

تیموتی هوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم دریایی آمریکا در خاورمیانه ضمن اذعان به وجود چنین هشدارهایی از ارائه جزئیات بیشتری در باره این موضوع خودداری کرد.

هوکینز گفت که یک سازمان دریایی مورد حمایت ایالات متحده که «International Maritime Security Construct» نام دارد به دریانوردان در منطقه هشدار داده که احتیاط‌های لازم را برای کاستن از خطرات توقیف شدن از سوی ایران در پی تنش‌های منطقه‌ای کنونی اتخاذ کنند.

او همچنین افزود که ایالات متحده هم‌اکنون برای کاستن از تنش‌ها در سطح منطقه تلاش می‌کند و در همین راستا «به کشتی‌ها توصیه می‌شود تا حد امکان مسیرهای خود را دور از آب‌های سرزمینی ایران طی کنند».

از سویی بنا به اعلام شرکت «اَمبری» بزرگترین شرکت امنیت دریایی، یک سازمان دریایی تحت رهبری اتحادیه اروپا که جریان حمل و نقل دریایی در این آبراهه را رصد می‌کند درباره «احتمال حمله به یک کشتی تجاری ناشناس در تنگه هرمز طی 12 الی 72 ساعت آینده» هشدار داد.

این شرکت هشدار داد که در گذشته و پس از صدور هشداری مشابه نیز نیروهای ایرانی یک کشتی تجاری را با «بهانه‌ای دروغین» توقیف کرده‌اند.

این سامانه که توسط اتحادیه اروپا هدایت می‌شود و ماموریت آن « پیام‌رسانی دریایی اروپا در تنگه هرمز» عنوان شده، تاکنون به این اخبار واکنشی نشان نداده است.

از طرفی ایران نیز تاکنون در رسانه‌های رسمی خود به چنین رویکرد جدیدی جهت توقیف کشتی‌ها در تنگه هرمز اذعان نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size