خبرگزاری «فارس»: فعالیت‌های هسته‌ای ایران بدون وقفه در همه حوزه‌ها در جریان است

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی نوشت ایران روند غنی‌سازی و انباشت اورانیوم 60 درصدی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «فارس»، شنبه 21 مرداد به نقل از «یک منبع آگاه» اعلام کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران «بدون وقفه و بر اساس برنامه‌های قبلی سازمان انرژی اتمی» و منطبق بر «قانون اقدام راهبردی» در «همه حوزه‌ها» در جریان است.

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» روز گذشته در گزارشی نوشت که ایران روند غنی‌سازی و انباشت اورانیوم 60 درصدی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است و برخی از ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را رقیق می‌کند.

بر اساس این گزارش، این رویکرد تهران می‌تواند به کاهش تنش‌ها با ایالات متحده کمک کند و امکان از‌سرگیری مجدد گفت‌وگوهای گسترده‌تر در مورد برنامه هسته‌ای جنجال‌برانگیز ایران را افزایش دهد.

با این حال، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران، خبر وال‌ استریت‌ ژورنال را تایید نکرد و گفت که نمی‌تواند این گزارش را تایید کند.

آزادی شهروندان آمریکایی

این در حالی است که پنج‌شنبه، 19 مرداد چهار شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی از زندان اوین به حبس خانگی فرستاده شدند و قرار است در قبال آزادی کامل آنها، 6 میلیارد دلار از پول بلوکه‌شده ایران نزد کره جنوبی آزاد شود.

ناظران می‌گویند دولت بایدن امیدوار است در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده از هرگونه بحران بزرگ با تهران جلوگیری کند.

اما منتقدان در واشینگتن بر این باورند که ایالات متحده در حالی آماده می‌شود تا به ایران در ازای به گروگان گرفتن شهروندان آمریکایی و توقف جزئی در فعالیت‌های هسته‌ای خود پاداش بدهد، که تهران تهدیدات منطقه‌ای خود را افزایش داده و به روسیه در تهاجم نظامی علیه اوکراین کمک نظامی می‌کند.

از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران، تهران به طور گسترده برنامه اتمی خود را گسترش داده است.

دولت بایدن از زمان روی کار آمدن به دنبال احیای توافق هسته‌ای بود، اما مذاکرات احیای این توافق سال گذشته شکست خورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size