«وال‌استریت ژورنال»: ایران غنی‌سازی در سطح نزدیک به مقاصد نظامی را کُند می‌کند

به گزارش «وال‌استریت ژورنال» مقامات آمریکایی و اروپایی به ایران گفته‌اند که اگر تنش‌ها در تابستان کاهش یابد، در اواخر سال جاری برای گفت‌وگوهای گسترده‌تر از جمله در مورد برنامه هسته‌ای ایران آماده خواهند بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی، روز جمعه 20 مرداد نوشت که ایران روند غنی‌سازی و انباشت اورانیوم با درجه تسلیحاتی غنی‌سازی شده‌اش را به میزان قابل توجهی کاهش و برخی از ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را رقیق می‌کند.

بر اساس این گزارش، این رویکرد تهران می‌تواند به کاهش تنش‌ها با ایالات متحده کمک کرده و امکان از‌سرگیری مجدد گفت‌وگوهای گسترده‌تر در مورد برنامه هسته‌ای جنجال‌برانگیز ایران را افزایش دهد.

کارشناسان می‌گویند که هرچه تهران روند انباشت اورانیوم بسیار غنی‌شده خود را کُندتر کند، مواد هسته‌ای کمتری برای سلاح‌های هسته‌ای که غرب می‌گوید ایران نباید به آن دست یابد، خواهد داشت.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که روز پنج‌شنبه، 19 مرداد چهار شهروند آمریکایی ایرانی‌الاصل از زندان اوین به حبس خانگی فرستاده شدند و قرار است در قبال آزادی کامل آن‌ها، 6 میلیارد دلار از پول بلوکه شده ایران نزد کره جنوبی آزاد شود.

به گزارش وال‌استریت ژورنال، مقامات آمریکایی و اروپایی به ایران گفته‌اند که اگر تنش‌ها در تابستان کاهش یابد، در اواخر سال جاری برای گفت‌وگوهای گسترده‌تر از جمله در مورد برنامه هسته‌ای ایران آماده خواهند بود.

ناظران می‌گویند که برای دولت بایدن، امید این است که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده از هرگونه بحران بزرگ با تهران جلوگیری کند. منتقدان اما در واشینگتن می‌گویند که ایالات متحده در حالی آماده می‌شود تا به ایران در ازای به گروگان گرفتن شهروندان آمریکایی و توقف جزئی در فعالیت‌های هسته‌ای خود پاداش بدهد، که تهران تهدیدات منطقه‌ای خود را افزایش داده و به روسیه در تهاجم نظامی علیه اوکراین کمک نظامی می‌کند.

از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران، که تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران را در ازای محدودیت‌های سخت اما موقت در کار هسته‌ای این کشور لغو کرد، تهران به طور گسترده برنامه خود را گسترش داده است.

دولت بایدن در زمان روی کار آمدن به دنبال احیای توافق هسته‌ای بود، اما این مذاکرات سال گذشته شکست خورد.

در طول سال‌های اخیر، یکی از نگران‌کننده‌ترین پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران برای مقامات غربی، غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 60 درصدی است که به گفته مقامات آمریکایی می‌تواند در کمتر از دو هفته به مواد با درجه تسلیحاتی کافی برای ساخت بمب هسته‌ای تبدیل شود.

منابعی که با وال‌استریت ژورنال گفت‌وگو کرده‌اند گفته‌اند که مقامات آمریکایی امیدوار بودند که تهران روند انباشت ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌شده خود را به عنوان یکی از مجموعه اقدامات کاهش تنش از سوی هر دو طرف، که شامل مبادله زندانیان نیز می‌شود، متوقف کند.

بر اساس این گزارش، ایران در هفته‌های اخیر مقادیر کمی از ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌شده خود را رقیق کرده و از سرعت انباشت مواد هسته‌ای غنی‌شده جدید کاسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید