تغییرات اقلیمی در ایران؛ افزایش دمای هوا تا 70 درجه‌، تداوم خاموشی و کم‌‌آبی

هاشم اورعی، استاد برق دانشگاه شریف: مصرف برق در ایران با افزایش و ثبت رکوردی تاریخی، کشور را با دست‌کم 15 هزار مگاوات ناترازی مواجه ساخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی تداوم دمای فوق‌العاده بالای هوا در استان‌های جنوبی ایران، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان، پنج‌شنبه، 19 مرداد با اشاره به گرمای هوا و تبخیر شدید آب‌های سطحی، هشدار داد که «اگر حق‌آبه‌ها اختصاص داده نشود، وضعیت تالاب‌های خوزستان رو به افول می‌رود.»

داوود میرشکاری به «خبرگزاری ایسنا» گفت: «براساس اطلاعات موجود تا پایان تیرماه، تالاب شادگان 74 درصد، تالاب هورالعظیم 40 درصد، تالاب بامدژ 57 درصد، تالاب میانگران 65 درصد و تالاب شیمبار 42 درصد ظرفیت‌شان آب داشته‌اند.»

به گفته او، امسال حدود 18 آتش‌سوزی با مساحت 64 هکتار در خوزستان رخ داده است و بر اثر آن درختان پده، گز، بلوط و مراتع و بسیاری از آشیانه‌های پرندگان به شدت آسیب دیده‌اند.

این اظهارات مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان درباره بی‌آبی، خشک شدن تالاب‌ها و گسترش دامنه آتش‌سوزی‌ها در حالی مطرح می‌شود که ماه ژوئیه سال جاری به ویژه در این منطقه گرم‌ترین ماه از زمان ثبت دمای هوا در جهان بوده است.

روز چهارشنبه، 18 مرداد نیز رسانه‌های ایران از ثبت دمای 70 درجه سانتیگرادی در فرودگاه جزیره قشم خبر دادند.

مدیریت نادرست منابع آبی

کمتر از یک ماه قبل رسانه‌های ایران گزارش دادند که در استان خوزستان نه تنها تالاب‌ها و شهرهای حوضه‌های پایین دست رودخانه‌ها با مشکلات بی‌آبی مواجه‌اند، بلکه مردم مناطق شمالی استان هم با وجود زندگی در کنار سدهای بزرگ‌، آب شرب را خریداری و با کمک چهارپایان از مناطق سخت‌گذر به روستاهای خود منتقل می‌کنند.

شهرک «ملاشیه» در حاشیه شهر اهواز نیز از جمله مناطقی است که از تیرماه، با قطعی آب مواجه شده و به گفته مقامات مسئول دست کم 12 هزار نفر در این منطقه و در گرمای شدید و طاقت‌فرسای تابستان از مشکل بی‌آبی نیز رنج می‌برند.

استان خوزستان به دلیل داشتن بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه‌ها، عمدتا جزو استان‌های پرآب ایران به شمار می‌رفت، اما در سال‌های اخیر به دلیل آنچه کارشناسان «ضعف مدیریت منابع آبی» می‌خوانند، بر اثر سدسازی‌ها و انتقال بی‌رویه آب به فلات مرکزی ایران دستخوش تنش و بحران‌های بی‌آبی به خصوص در حوزه تامین آب آشامیدنی شده است.

این بحران‌ها به‌ویژه در شهرهایی مثل اهواز و حومه‌های آن ملموس‌تر و عینی‌تر بوده و به اعتراضات گسترده‌ای نیز منجر شده است.

در تابستان سال 1400، همزمان با خشکیدگی تالاب‌های بزرگ استان خوزستان و تلف‌شدن صدها دام، سلسله اعتراضاتی در شهرهای مختلف این استان شکل گرفت و سپس به استان‌های دیگر ایران نیز سرایت کرد.

بحران بی‌برقی

همزمان با بی‌آبی و گرمای بی‌سابقه هوای اغلب شهرهای ایران، یک استاد دانشگاه شریف از کمبود 15 هزار مگاواتی تولید برق تولیدی در ایران نسبت به تقاضای مصرف خبر داد و گفت که «امنیت انرژی» در ایران به خطر افتاده است.

به گزارش وب‌سایت خبری تحلیلی «انتخاب»، هاشم اورعی، استاد برق دانشگاه شریف، روز پنج‌شنبه، 19 مرداد گفت :«تمام برق ما وابسته به منابعی است که در دسترس نداریم.»

به گفته اورعی، مصرف برق «رکورد تاریخی را زده‌ و افزایش یافته» و ما اکنون «دست‌کم با 15 هزار مگاوات ناترازی مواجه‌ایم.»

به گفته این استاد دانشگاه، قطعی برق صاحبان صنایع در ایران به دو روز در هفته رسیده است و مقامات ایران، «تمام بار ناترازی و بی‌کفایتی را به دوش صنعت گذاشته‌اند و آینده کشور را به خطر انداخته‌اند.»

پیشتر رسانه‌های داخلی ایران و کارشناسان ضمن پرداختن به قطعی برق و خاموشی‌های مکرر هشدار داده بودند که ناترازی برق به زودی دامن صنعت را خواهد گرفت.

روزنامه «جهان صنعت»، شنبه 7 مرداد در گفت‌وگو با مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق نوشت که«تقاضای مصرف برق نسبت به سال قبل، 3200 مگاوات بیشتر شده و برای تامین آن نیاز به ساخت نیروگاهی 5000 مگاواتی است.»

پیشتر، جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران گفته بود،«با وجود وعده‌های مسئولان می‌توان از همین حالا پیش‌بینی کرد که چالش‌های ناترازی انرژی به این زودی‌ها تمام نخواهد شد و باز هم بخش تولید و صنعت، قربانی اول مدیریت بحران خواهد بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size