بلینکن: آمریکا به اعمال تحریم‌ها علیه ایران ادامه می‌دهد

خبرگزاری رویترز‌ خبر داد که ایران پس از آزاد شدن 6 میلیارد دلار پول‌های بلوکه‌شده خود در کره جنوبی شهروندان آمریکایی را آزاد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در اظهاراتی گفت که ایالات متحده اعمال تحریم‌ها علیه ایران را ادامه می‌دهد و تهران شاهد هیچ کاهشی در سطح تحریم‌ها به ازای آزادی پنج آمریکایی زندانی در ایران نخواهد بود.

بلینکن، پنج‌شنبه، 19 مرداد در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره آزادسازی اموال مسدودشده ایران در ازای آزادی زندانیان آمریکایی تاکید کرد: «کاهشی در تحریم‌های ایران اتفاق نخواهد افتاد.»

منابع «العربیه» در واشینگتن فاش کردند که توافق جدید میان دولت بایدن و ایران پیرامون آزادی پنج گروگان آمریکایی، در ازای آزادسازی 10 میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه‌شده تهران از جمله 6 میلیارد دلار در کره جنوبی و 4 میلیارد در عراق و ژاپن است.

بنا به گفته خانواده یک زندانی آمریکایی در ایران، تهران روز گذشته پنج آمریکایی (4 مرد و یک زن) را از زندان به حبس خانگی انتقال داد.

این توافق انتقاد شدید رهبران جمهوری‌خواه را در پی داشت.

در همین رابطه، تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه گفت: «با این که همواره خواهان آزادی گروگان‌های آمریکایی در ایران هستیم، اما پرداخت باج 6 میلیارد دلاری بایدن به تهران تنها به گستاخ‌شدن آیت‌الله‌ها برای ادامه سیاست گروگان‌گیری منجر می شود و این پول‌ها برای حمله به کشورمان، حمایت از تروریسم و پشتیبانی تسلیحاتی از روسیه هزینه خواهد شد.»

او افزود، این چرخه ادامه خواهد یافت مگر این که بایدن با قاطعیت به رفتارهای ایران پاسخ دهد.

از سویی، وکیل سیامک نمازی اعلام کرد که موکل او، عماد شرقی، مراد طاهباز و یک آمریکایی دیگر از زندان اوین به حبس خانگی منتقل شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه هم گزارش داد که یک شهروند آمریکایی دیگر نیز در هفته‌های گذشته از زندان به حبس خانگی منتقل شده است.

گزارش رویترز

خبرگزاری «رویترز» از طریق منابع خود خبر داد که ایران پس از آزاد شدن 6 میلیارد دلار پول‌های بلوکه‌شده خود در کره جنوبی، شهروندان آمریکایی را آزاد می‌کند.

رویترز همچنین تاکید کرد که چند شهروند ایرانی زندانی در آمریکا نیز طبق توافق میان دو کشور آزاد می‌شوند.

منابع رویترز اشاره کردند که «دو کشور در حال بررسی چگونگی انتقال و استفاده از اموال آزادشده، توسط تهران هستند.»

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای ضمن اعلام این‌ خبر گفت با این‌که انتقال به حبس خانگی «اقدامی دلگرم‌کننده» است، اما «سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و دو شهروند ایرانی-آمریکایی دیگر که در شرایط حاضر ترجیح می‌دهند نام آن‌ها منتشر نشود، نباید از ابتدا بازداشت می‌شدند.»

او ادامه داد: «ما به نظارت دقیق بر وضعیت آنها ادامه خواهیم داد. تا زمانی که همه آنها به خانه خود در ایالات متحده برنگردند، آرام نخواهیم گرفت. تا آن زمان، مذاکرات برای آزادی نهایی آنها همچنان ادامه دارد.»

تهران و واشینگتن ماه‌ها پشت درهای بسته درباره آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران متهم به «همکاری با کشورهای متخاصم» و «جاسوسی» مذاکره کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید