ایران از آغاز روند آزادسازی وجوه بلوکه‌شده این کشور در کره جنوبی خبر داد

خبرگزاری رویترز گزارش داد که کره جنوبی از ماجرای آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران در مقابل آزادی زندانیان اظهار بی‌اطلاعی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایران، جمعه 20 مرداد از آغاز روند آزادسازی وجوه بلوکه شده ایران در کره جنوبی و تبادل قریب الوقوع زندانیان واشینگتن و تهران خبر داد.

از سویی خبرگزاری «ایرنا»، طی گزارشی در مورد جزئیات توافق تهران با واشینگتن برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران و تبادل زندانیان نوشت که «بر اساس توافق صورت گرفته پنج نفر از زندانیان ایرانی در آمریکا و پنج نفر از زندانیان آمریکایی در ایران تبادل خواهند شد.»

در همین رابطه، وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد، آزادی تعدادی از «زندانیان ایرانی» که طی سال‌های گذشته با «اتهام واهی د‌ور زدن تحریم‌ها» در آمریکا دستگیر و زندانی شده‌اند، به طور جدی «توسط دستگاه دیپلماسی پیگیری شده است.»

این بیانیه افزوده است که آزادی تعدادی از زندانیان ایرانی در آمریکا محقق خواهد شد و یادآوری کرده که «زندانیان مدنظر آمریکا کماکان در ایران حضور دارند.»

خبرگزاری ایرنا همچنین به نقل از یک مقام ایرانی نوشت که علاوه بر تبادل متقابل زندانیان، 6 میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی آزاد خواهد شد.

بر اساس این گزارش، وجوه بلوکه شده در کره باید در یکی از بانک‌های سوئیس تبدیل به یورو شود که بنا بر اعلام این منبع آگاه، واریز وجوه به بانک‌ سوئیسی تایید شده و این مبلغ پس از آن به قطر منتقل می شود.

ایرنا در ادامه تاکید کرد که تبادل زندانیان پس از حصول اطمینان ایران از در دسترس بودن منابع مالی آزاد شده و انتقال به قطر صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کره جنوبی از ماجرای آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران در مقابل آزادی زندانیان «اظهار بی‌اطلاعی» کرده است.

رویترز در گزارش خود نوشته که وزارت خارجه کره جنوبی گفته است که «هیچ اطلاعی» از گزارش‌ها درباره اینکه ایران ممکن است چند شهروند آمریکایی محبوس در ایران را مقابل آزادی شش میلیارد دلار از بدهی بلوکه‌شده در کره جنوبی آزاد کند، ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size