تلاش بانک مرکزی ایران برای کنترل بیشتر صرافی‌ها

کانون صرافان ایران: بانک مرکزی برای انحلال کانون صرافان وجاهت قانونی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون نظارت بانک مرکزی ایران، سه‌شنبه 17 مرداد، اعلام کرد که در پی عدم برگزاری انتخابات هیئت رئیسه کانون صرافان، این انجمن صرافی‌ها تعطیل می‌شود.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، ابوذر سروش در جلسه با نمایندگان «جامعه صرافان کشور» تاکید کرد که از این به بعد، صرافی‌ها رتبه‌بندی شده و بنا بر رتبه خود اجازه داد و ستد اقلام مختلف را خواهند داشت.

او همچنین اعلام کرد که مجوزهای لازم برای معاملات اسکناس، شمش طلا، سکه و معاملات با ابزارهای مالی جدید در مرکز مبادله، مشمول دستورالعمل جدید نظام رتبه‌بندی خواهند بود.

به گفته او «از این پس صرافی‌ها بر اساس رتبه اخذ شده از طرف بانک مرکزی، امکان رشد و توسعه بیشتر فعالیت‌های خود از جمله تاسیس شعبه و باجه را خواهند داشت.»

او درباره عملکرد کانون صرافان نیز گفت که «نماینده جامعه صرافی نباید اقداماتی بر خلاف سیاست ارزی رسمی کشور داشته باشد.»

سروش، عدم تصویب اساسنامه «کانون صرافان» و عدم برگزاری انتخابات هیئت عالی نظارت بر کانون را به‌رغم تذکرات متعدد از سوی بانک مرکزی، از جمله مهمترین تخلفات صورت گرفته از سوی این کانون دانست.

همزمان، محمد آرام، معاون ارزی بانک مرکزی نیز با اشاره به راه‌اندازی مرکز مبادله ارزی، تاکید کرد که به زودی فعالیت‌های این مرکز وارد فاز جدیدی می‌شود که «نیازمند نهایی شدن مدل کسب و کار جدید برای صرافی‌ها» و تحول و توسعه در اقدامات آنها است.

رویکرد جدید بانک مرکزی در مقابل صرافی‌ها در حالی است که دهم مرداد ماه جاری، مجوز کانون صرافان ایران به دلیل آنچه بانک مرکزی«تخلفات و انحراف» این کانون نامید، باطل شد.

متقابلاً در واکنش به این اقدام، کانون صرافان اعلام کرد که بانک مرکزی برای انحلال کانون «وجاهت قانونی ندارد.»

این نهاد صنفی همچنین «مقصر جلوه دادن صرافی‌ها در افزایش قیمت ارز» را «حربه‌ای نخ‌نما شده» خوانده و اعلام کرده بود که در یک سال گذشته «نیمی از صرافی‌های مجاز تعطیل شده‌اند.»

در سال‌های گذشته، دولت ایران، صرافی‌ها را یکی از عوامل دخیل در جهش‌های قیمت ارز تلقی کرده و مدیر و کارکنان برخی از آن‌ها را بازداشت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید