ادامه آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع کُردستان

فعالان مدنی و محیط زیست، ناکارآمدی نهادهای دولتی از جمله بی‌توجهی و ضعف مسئولان شهرستانی و متولیان منابع‌طبیعی کردستان را عامل اصلی تداوم آتش‌سوزی‌ها در این منطقه می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

فعالان محیط زیست از تداوم آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه شمالی رشته‌کوه زاگرس در استان کُردستان خبر داده‌اند.

همزمان، کارزارهای گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی در حمایت از محیط زیست زاگرس و تنوع زیستی آن برگزار شده که خواهان حمایت دولت ایران از فعالانی شده که داوطلبانه در خاموش کردن آتش‌ در این منطقه، جان‌های خود را سپر کرده‌اند.

آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که تاکنون صدها هکتار از جنگل‌ها و مراتع زاگرس به خصوص در استان کُردستان بر اثر آتش‌سوزی نابود شده‌ است.

شدت و دامنه آتش‌سوزی در منطقه کردستان به اندازه‌ای است که کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی هشتگی به نام «کُردستان در آتش» و«SaveKurdistanNature» به آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان و عملکرد «ضعیف» نهادهای مسئول در زمینه مقابله با آن، واکنش نشان دادند و برای اطفای حریق به یاری مردم کُردستان شتافتند.

یک فعال در شبکه «X» (توئیتر سابق) به وب‌سایت «رایود فردا» گفته است که هشتگ «کُردستان در آتش» در 48 ساعت منتهی به روز سه‌شنبه،17 مرداد «125 هزار بار» در توئیتر تکرار شده و «بیش از 64 درصد» از کسانی که با این هشتگ همراهی کرده‌اند در داخل ایران هستند.

خبرگزاری دولتی «مهر»، روز یکشنبه، از قول بهزاد شریفی‌پور، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نوشت که از عصر پنج‌شنبه سه نقطه از جنگل‌های مناطق «دره‌وران»، «آسن‌ئاوا» و «ماسی‌در» از توابع شهرستان مریوان دچار آتش‌سوزی شده‌اند.

او این آتش‌سوزی‌ها را در «سطح بسیار گسترده‌ای از پوشش سطحی بلوط‌زارهای مریوان» ذکر کرد و گفت که متاسفانه با وجود تلاش‌های صورت گرفته و کنترل آتش‌سوزی در یک مرحله، به دلیل شیب بالا و صعب‌العبور بودن منطقه و همچنین وزش باد، آتش‌سوزی دوباره در سطح گسترده‌ای در سطح پوشش تاجی و سطحی جنگل‌های مریوان را در برگرفته است.

خبرگزاری دولتی «تسنیم» نیز روز سه‌شنبه از مریوان گزارش داد که پس از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های سه روستای مرزی «گماره‌لنگ، دره‌وران و آسن‌آباد» مریوان که پس از 4 روز مهار شد، این‌بار آتش به‌جان جنگل‌های روستای «نژمار» این شهرستان افتاد.

عملکرد ضعیف نهادهای دولتی

فعالان مدنی و محیط زیست، بی‌توجهی و ضعف مسئولان شهرستانی و متولیان منابع‌طبیعی کردستان را عامل اصلی ادامه آتش‌سوزی‌ها می‌دانند.

همزمان تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده حکایت از آن دارد که عمدتاً مردم عادی با امکانات غیرحرفه‌ای مشغول مهار آتش هستند و حضور عوامل و امکانات دولتی و عمومی بسیار کمرنگ و نامحسوس است.

همزمان با گرمای بی‌سابقه هوا در ماه مرداد سال جاری که نقاط بسیاری از جهان را با بحران روبرو کرده است، آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع در منطقه زاگرس نیز افزایش یافته است.

پیشتر، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری ایران گفته بود: «از ابتدای امسال تا پایان تیرماه، 643 فقره آتش‌سوزی در سطح مراتع و جنگل‌های کشور روی داده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 135 درصد بیشتر است.»

عباسعلی نوبخت در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: «در این مدت، چهار هزار و 132 هکتار از جنگل‌ها و مراتع دچار حریق شده‌اند که از نظر سطح، نسبت به مدت مشابه پارسال 361 درصد افزایش نشان می‌دهد.»

او ادعا کرد که اعتبارات ملی پیش‌بینی‌شده برای زاگرس 350 میلیارد ریال و سهم کردستان 26 میلیارد ریال است و به تازگی 10 میلیارد ریال برای خرید تجهیزات اطفای حریق آتش‌سوزی در مناطق جنگلی کردستان تخصیص یافته است.

این در حالی است که بنا بر تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که حاکی از کمبود امکانات و نیروهای کافی برای مهار آتش بوده در افکار عمومی از عملکرد دولت انتقاد شده است.

یک فعال مدنی ساکن ایران با انتشار ویدئویی از عملکرد هلیکوپتری که برای اطفای حریق به منطقه فرستاده شده بود، در «X» نوشت که هلیکوپتر نه تنها آب را بر روی آتش نمی‌ریزد، «بلکە بادی که پروانه‌ بالگرد در فاصله نزدیک با زمین تولید می‌کند، آتش را پراکنده‌تر می‌کند».

آیا آتش‌سوزی‌ها عمدی است؟

در روزهای اخیر، گزارش‌های غیررسمی از «عمدی» بودن آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان منتشر شده است.

در همین ارتباط، دوشنبه 16 مرداد، رئیس کل دادگستری کردستان بر لزوم «بررسی دقیق و کارشناسی» موضوع آتش‌سوزی جنگل‌های شهرستان مریوان برای شناسایی مقصران احتمالی این حادثه تاکید کرد.

حسین حسینی، با اشاره به این که دلیل آتش‌سوزی می‌تواند «عمدی یا غیرعمدی» باشد گفت که دستورات لازم در راستای «تشکیل پرونده، تکمیل روند تحقیقات و شناسایی مقصر یا مقصران احتمالی» داده شده است.

از سوی دیگر، فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در مصاحبه با رسانه‌های داخلی ایران، منشأ این آتش‌سوزی‌ها را «انسانی» عنوان کرده و گفته است: «ما دستورات لازم را صادر کرده‌ایم تا عمدی یا سهوی بودن این آتش‌سوزی‌ها بررسی شود.»

رضا اکبری روز شنبه گفت که برآوردهای اولیه حاکی است نزدیک به 300 هکتار از جنگل‌های زاگرس در این آتش‌سوزی تخریب شده‌اند.

این چندمین بار طی دو ماه گذشته است که جنگل‌های مریوان دچار آتش‌سوزی می‌شود.

دور جدید آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع اطراف مریوان روز شنبه 14 مرداد تشدید شد و به‌‌رغم کمپین‌های مردمی برای خاموش کردن آتش، حریق تا روز سه‌شنبه، 17 مرداد همچنان ادامه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید