بحران آب شرب در بزرگترین جزیره ایران

این روزنامه همچنین نوشت که به‌دلیل گرمای بی‌سابقه، مصرف برق در ایران افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «هم‌میهن»، در گزارشی با عنوان «تشنگان در محاصره آب»، ضمن بررسی وضعیت آبرسانی در روستاهای جزیره قشم-بزرگترین جزیره ایران- از عدم دسترسی برخی روستاها به آب آشامیدنی سالم خبر داد.

به گزارش «هم‌میهن»، یکشنبه 15 مرداد، هنوز بخشی از مردم این‌ جزیره‌ برای نوشیدن، پخت‌وپز، شست‌وشو و حتی زنده‌ماندن دام‌های خود، باید آب را از آب‌شیرین‌کن بخرند.

این گزارش با اشاره به اینکه «ساکنان روستاهای قشم نه‌تنها آب را کوپنی می‌خرند، بلکه مالیات بر ارزش‌ افزوده آن را هم نقدی پرداخت می‌کنند»، می‌افزاید: «آنطور که ساکنان می‌گویند آنها ماهانه بیش‌ از 2میلیون تومان برای تامین آب هزینه می‌کنند.»

بر پایه همین گزارش، روستاهای مرادی و گوری در غرب جزیره قشم، تا زمان تهیه این گزارش بیش‌ از 120 روز است که به آب سالم و قابل شرب که ازطریق لوله به روستاها برسد، دسترسی ندارند. سایر روستاهای غرب جزیره هم وضعیت بهتری نسبت به این دو روستا ندارند و بعضی از آنها بین 45 تا 70روز است که از آب لوله‌کشی بی‌بهره‌اند.

هم‌میهن همچنین نوشته است که آب لوله‌کشی برای روستاهای بخش مرکزی جزیره قشم به‌طور متوسط هر 30 تا 45روز تامین می‌شود و این آمار برای شهر درگهان که یکی از قطب‌های تجارت جزیره است، 25روز است.»

محمد، فروشنده سوپرمارکتی در روستای مرادی، می‌گوید: «آخرین‌بار، چندروز بعد از آغاز ماه‌ رمضان آب لوله ها وصل بوده است.»

خشکسالی، در کنار ضعف مدیریت منابع آب از یکسو و گرم شدن هوا که تبعات آن افزایش مصرف آب و برق و فشار بر نیروگاه‌های فرسوده ایران است، بحران‌های مختلفی را برای ایرانیان ایجاد کرده است.

روزنامه «جهان صنعت»، هفته قبل از قول سخنگوی صنعت برق نوشت که رکورد مصرف 10 ساله برق در ایران شکسته شد و از شهروندان خواست که با دولت در «تامین برق پایدار» همکاری کنند.

این روزنامه همچنین نوشت که به‌دلیل گرمای بی‌سابقه، مصرف برق در ایران افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید