مقام ایرانی: تابش اشعه فرابنفش در پایتخت به حد بحرانی رسیده است

نگرانی‌ها از افزایش دما و تعداد موارد گرمازدگی در اغلب شهرهای ایران در حالی مطرح می‌شود که اوایل هفته جاری، یک مقام وزارت نیرو، از «بحران بی‌برقی» در پی افزایش تقاضای مصرف برق خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ایران، جمعه 13 مرداد با اشاره به تداوم افزایش دمای هوا طی اظهاراتی گفت: «وضعیت تابش اشعه فرابنفش (UV) در تهران بحرانی شده و به عدد 12 رسیده است.»

به گزارش خبرگزاری رسمی «تسنیم»، این نماینده مجلس در ایران، از شهروندان خواست که در ساعات 8 صبح تا 5 بعدازظهر در معرض نور خورشید قرار نگیرند و ضمن استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، لباس و عینک‌های مناسب، در «استخرهای سرباز» شنا نکنند.

این نماینده مجلس همچنین گفت که با وجود تداوم گرما در استان تهران، رکورد گرمای استان در مردادماه سال 92 با 45.6 درجه سانیتگراد در ورامین ثبت شده است و در شهر تهران هم در تیرماه سال‌های 37، 52 و 54 دمای 43 درجه و در تیر ماه سال‌های 74، 82، 87 و مرداد ماه 92 دمای 42/6 رکورد زده است.

این همه در حالیست که اواخر هفته قبل، دولت ایران اعلام کرد که به‌دلیل تداوم گرما در تهران و بالا بودن میانگین دمای هوا، روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، 11 و 12 مرداد است.

افزایش مراجعه به بیمارستان

از سویی حسن واعظی، رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت ایران امروز از افزایش مراجعه بیماران قلبی و ریوی به مراکز درمانی خبر داد.

واعظی گفت: «از هفته آخر تیرماه سال جاری تاکنون بین ده تا پانزده درصد افزایش مراجعه بیماران قلبی و ریوی به مراکز درمانی را داشتیم که درصدی هم مربوط به گرمازدگی بوده است.»

«ایرنا»، خبرگزاری رسمی دولت نیز چهارشنبه، 11 مرداد به نقل از پدرام پاک، سخنگوی وزارت بهداشت ایران نوشت که اگر دمای هوا از دامنه مشخصی بالاتر برود، باز هم پیشنهاد تعطیلی مطرح خواهد بود.

نگرانی‌ها از افزایش دما و تعداد موارد گرمازدگی در اغلب شهرهای ایران در حالی مطرح می‌شود که اوایل هفته جاری، یک مقام وزارت نیرو، از «بحران بی‌برقی» در پی افزایش تقاضای مصرف برق خبر داده بود.

منتقدان می‌گویند که اگرچه دولت با تعطیل کردن صنایع و ادارات سعی کرده تقاضای مصرف برق را تا حدودی کاهش دهد ولی این راهکار با توجه به روند گرمایش و تغییرات اقلیمی در جهان، موثر نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید