موج بی‌سابقه گرما در ایران؛ احتمال تعطیلی دوباره وجود دارد

معاون آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور به مردم توصیه کرد که در این شرایط، کودکان را در خودرو و افراد مسن را در خانه تنها نگذارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ایران گزارش دادند که در پی افزایش دمای بی‌سابقه، همه مراکز درمانی کشور برای پذیرش بیماران گرما‌زده به حالت آماده‌باش در آمدند.

«ایرنا»، خبرگزاری رسمی دولت، چهارشنبه، 11 مرداد به نقل از پدرام پاک، سخنگوی وزارت بهداشت ایران نوشت که اگر دمای هوا از دامنه مشخصی بالاتر برود، باز هم پیشنهاد تعطیلی مطرح خواهد بود.

او به کسانی که دچار گرما‌زدگی می شوند توصیه کرد که در صورت وخیم‌تر شدن وضعیتشان، شربت «او. آر.اس» بنوشند.

پدرام پاک با اشاره به مخاطره‌آمیز بودن گرمای اخیر برای سلامتی مردم، گفت: «در 2 تا 3 هفته گذشته، با افزایش 10 درصدی مراجعه بیماران قلبی و فشار خون مواجه بودیم که بی‌ارتباط با افزایش دمای هوا نبود، به همین دلیل وزارت بهداشت پیشنهاد تعطیلی سراسری را به هیأت دولت ارائه داد و دولت هم این تعطیلی را تصویب کرد.»

او تعطیلی اخیر را «اقدامی پیشگیرانه» برای کاستن از مخاطرات گرما بر سلامت مردم به خصوص سالمندان، کودکان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مادران باردار توصیف کرد.

همچنین حسن نوری، معاون آموزش همگانی سازمان اورژانس نیز تاکید کرد که «همه مردم در معرض خطر ورود موج گرما به کشور هستند.»

او گفت: «وقتی به صورت ناگهانی دمای هوا بالا می‌رود، برخی گروه‌ها مثل مادران باردار و نوزادان شیرخوار و سالمندان، بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند.»

او علائم پوستی و گرفتگی عضلات را از نشانه‌های اولیه و حالت تهوع، استفراغ و گیجی را از علائم ابتلا به گرمازدگی حاد ذکر کرد.

معاون آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور به مردم توصیه کرد که در این شرایط، کودکان را در خودرو و افراد مسن را در خانه تنها نگذارند و اگر وضعیت بیماران شدید بود به آنها شربت «او.آر.اس» داده شود.

همزمان تصاویری از یک بخش‌نامه مربوط به «سازمان هواپیمایی کشوری» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن به همه موسسات و و بهره برداران وسایل پرنده فوق سبک دستور داده شده از به پرواز در آوردن پهپادهای خود به مدت 5 روز خودداری کنند.

در این بخش‌نامه ذکر شده که به دلیل بالا بودن دمای هوا، امکان سانحه وجود دارد و به‌همین علت فعالیت‌های پروازی وسایل پرنده فوق‌سبک اعم از آموزشی، تفریحی-گردشگری و شخصی به تعلیق درآمده است.

نگرانی‌ها از افزایش موارد گرمازدگی با بالارفتن دمای هوا در اغلب شهرهای ایران در حالی مطرح می‌شود که اوایل هفته جاری، یک مقام وزارت نیرو، از «بحران بی‌برقی» در پی افزایش تقاضای مصرف برق خبر داده بود.

دولت این، پیش از این روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، 11 و 12 مرداد را به‌دلیل «حفظ سلامت شهروندان» تعطیل اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید