مجلس ایران: 15 درصد کودکان کشور جزو «کودکان کار» به‌شمار می‌روند

کارهای خانگی، جابه‌جایی مواد مخدر، کار در مناطق دشوار، سوءاستفاده جنسی از کودکان، نمونه‌ای از کار کودک در ایران عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی با عنوان «چالش‌های نظارت مؤثر بر عدم استفاده از کار کودکان» نوشت، «کار کودک» گریبان‌گیر حدود 8 درصد و با احتساب کودکان خانه‌دار حدود 15 درصد از کودکان کشور است.

خبرگزاری «تسنیم»، به نقل از این گزارش آورده است که «حدود 10 درصد از کودکان کار به مدرسه نمی‌روند.»

بنا به گزارش مذکور، به‌رغم منع قانونی کار کودکان در قوانین ایران، برحسب گزارش‌های مختلف، «کودکان کماکان در فعالیت‌های اقتصادی مورد سوءاستفاده و بهره‌کشی» قرار می‌گیرند.

طبق بررسی‌های این گزارش، «ماهیت تعدادی از کارهای کودک به‌ویژه بدترین اشکال آن به‌گونه‌ای است که نظارت بر آنها و لذا حذف آنها را دشوار می‌کند.»

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، «کارهای خانگی، جابه‌جایی مواد مخدر، کار در مناطق دشوار و دور از نظارت نظیر کولبری، سوءاستفاده جنسی از کودکان در زمینه‌های مختلف» را نمونه‌ای از کار کودک در ایران برشمرده است.

10 درصد کودکان کار در ایران به مدرسه نمی روند
10 درصد کودکان کار در ایران به مدرسه نمی روند

نویسندگان این گزارش اشاره کرده‌اند که کاهش این کارها، تنها با «ریشه‌کن کردن فقر» و «آگاهی‌بخشی به جامعه» امکان‌پذیر است.

دولت ایران کنوانسیون حقوق کودک و کنوانسیون ممنوعیت و اقدام فوری برای محو بدترین اشکال کار کودک را امضا کرده و قوانین داخلی نظیر قانون کار (1369) و قانون حمایت از اطفال و نوجوانان (1399) را برای ممنوعیت کار کودکان تصویب کرده است.

به‌رغم این قوانین، گزارش مجلس ایران تاکید کرده که کودکان در کارهای مختلف «از جمله بدترین شکل آنها» به کار گرفته می‌شوند.

این گزارش با انتقاد از دستگاه‌ها و نهادهای نظارتی و عدم جدیت در اجرای قوانین مصوب، افزوده است که «اداره بازرسی کار و امور اجتماعی در زمینه نظارت بر کارگاه‌ها در بسیاری از موارد به فرایندهای بوروکراتیک اکتفا و فرایند نظارت بر کار کودکان را موقوف به گزارش‌های دیگر از جمله گزارش سازمان‌های مردم‌نهاد کرده است و کمتر به‌صورت حضوری بر کارگاه‌ها به‌ویژه در بخش غیررسمی نظارت می‌کند.»

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نتیجه‌گیری کرده است که فقدان «نظارت مؤثر» بر کارگاه‌ها یکی از عمده دلایل «شکل‌گیری کار کودک» و «سوءاستفاده و بهره‌کشی» از آنان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید