ایران: آماده از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با غرب هستیم

مقامات آمریکایی و اروپایی از زمان توقف مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا بر سر احیای توافق هسته‌ای 2015، به دنبال راه‌هایی برای مهار برنامه اتمی تهران بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایران اعلام کرد که تهران مسیر دیپلماتیک را در خصوص توافق هسته‌ای با غرب دنبال می‌کند و آماده ازسرگیری مذاکرات است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دوشنبه 8 مرداد در نشست خبری هفتگی گفت: «ادامه مذاکرات لغو تحریم‌ها هم مبتنی بر اعتماد ایران به آمریکا نیست، قرار بود که برجام امضا شود و نتیجه پایبندی آمریکا به برجام می‌توانست مبنای اعتماد نسبی باشد ولی آمریکا همین اعتماد نسبی را هم برای ایران ایجاد نکرد.»

کنعانی همچنین تاکید کرد که تهران مبتنی بر منافع ملی خود و مفاد مصرح برجام برای رفع تحریم‌ها مسیر دیپلماتیک و گفت‌وگو را دنبال می‌کند.

پیشتر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در پی گمانه‌زنی‌هایی در خصوص مذاکرات پشت پرده با مقامات جمهوری اسلامی به شبکه «سی‌بی‌اس» گفت: «ایالات متحده، به هیچ توافقی در مورد برنامه هسته‌ای ایران نزدیک نیست.»

مقامات آمریکایی و اروپایی از زمان توقف مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا بر سر احیای توافق هسته‌ای 2015، به دنبال راه‌هایی برای مهار برنامه اتمی تهران بوده‌اند.

این تلاش‌ها در اوت سال گذشته، پس از توقف مذاکراتی که برای احیای توافق محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی آغاز شد، متوقف شد.

این اتفاق پس از آن رخ داد که تهران پیشنهاد یا پیش‌نویس تقریبا نهایی ارائه شده توسط میانجی اروپایی را در بحبوحه تنش‌های فزاینده بین ایران و آمریکا رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم