بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران به دلیل «بی‌حجابی» کارمندانش تعطیل شد

ادعا شده است که «دیجی کالا» که به طور غیررسمی با نام «آمازون ایران» شناخته می‌شود، با انتشار تصاویری از یک گردهمایی درون سازمانی که در آن چندین کارمند زن بدون حجاب حضور یافته‌اند، قوانین را نقض کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های نیمه‌رسمی گزارش دادند که مقامات ایرانی، یکشنبه، اول مرداد، یکی از دفاتر «دیجی کالا»، بزرگ‌ترین شرکت تجارت الکترونیک کشور را پلمب کرده و برای آن پرونده قضایی تشکیل دادند.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، گزارش‌ها حاکی است، این اقدام پس از انتشار تصاویری در اینترنت صورت گرفته که در آن کارمندان زن این شرکت، «حجاب اجباری» ندارند.

به نظر می‌رسد این اقدام بخشی از کمپین جدیدی باشد که هفته گذشته برای تحمیل پوشش اسلامی ایجاد شده است، تقریباً یک سال پس از آن که انتظار می‌رفت «پلیس امنیت اخلاقی» موسوم به «گشت ارشاد» در پی اعتراضات گسترده به قتل مهسا امینی، برچیده شده باشد.

ادعا شده است که «دیجی کالا» که به طور غیررسمی با نام «آمازون ایران» شناخته می‌شود، با انتشار تصاویری از یک گردهمایی درون سازمانی که در آن چندین کارمند زن بدون حجاب حضور یافته‌اند، قوانین را نقض کرده است.

«دیجی کالا» دارای بیش از 40 میلیون کاربر فعال ماهانه و میزبان بیش از 300 هزار فروشنده است. به دلیل تحریم‌های غرب مرتبط با برنامه هسته‌ای مورد مناقشه ایران، ارتباط ایرانی‌ها با خرده فروشان بین‌المللی مانند آمازون تا حد زیادی قطع شده است.

وب سایت «همشهری»، وابسته به شهرداری تهران، اواخر یکشنبه از پلمب یکی از دفاتر دیجی کالا خبر داد اما گفت که «وب‌سایت» آن به طور عادی کار می‌کند.

تارنمای قوه قضاییه ایران بدون ذکر جزئیات اعلام کرد که در رابطه با این عکس‌ها پرونده‌های قضایی تشکیل شده است.

اعتراضات سراسری پاییز سال گذشته پس از مرگ مهسا امینی 22 ساله در بازداشت «پلیس اخلاق» آغاز شد.

به نظر می‌رسد که او به دلیل نقض قوانین پوشش که طبق آن باید هم مردان و هم زنان محافظه‌کارانه لباس بپوشند و زنان موهای خود را در ملاءعام بپوشانند، بازداشت شده بود.

اعتراضاتی که زنان در آن نقش رهبری داشتند، به سرعت به فراخوانی برای سرنگونی حکومت دینی ایران که پس از انقلاب 1979 قدرت را در دست گرفت، تبدیل شد.

مقامات با سرکوب شدید معترضان که به کشته شدن بیش از 500 نفر و بازداشت نزدیک به 20 هزار نفر انجامید، به معترضان پاسخ دادند. اعتراضات تا حد زیادی در آغاز سال جاری کمرنگ شد، اما هنوز نشانه‌های گسترده‌ای از نارضایتی وجود دارد.

پس از شروع اعتراضات، «گشت ارشاد»، ظاهراً از خیابان‌ها برچیده شد و بسیاری از زنان به ویژه در تهران و سایر شهرها از رعایت حجاب اجباری دست کشیدند.

اما مقامات در طول بحران همواره اصرار داشتند که قوانین هرگز تغییر نکرده است.

هفته گذشته «پلیس اخلاق» یا همان «گشت ارشاد»، در حالی به خیابان‌ها بازگشت که مسئولان از کمپین جدیدی برای اجبار زنان به رعایت حجاب خبر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید