مقام اروپایی: ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران پیش از پایان سال 2023 محتمل است

دیپلمات‌های اروپایی به ایران اطلاع دادند که قصد دارند تحریم‌های موشکی بالستیک اتحادیه اروپا را که بر أساس برجام در ماه اکتبر منقضی می‌شود، تمدید کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام اروپایی، سه‌شنبه 27 تیر اعلام کرد که بعید می‌داند مشکلی در متقاعد کردن کشورهای اتحادیه اروپا برای تمدید تحریم‌های مربوط به موشک‌های بالستیک اعمال‌شده علیه ایران که قرار است اکتبر آینده منقضی شود، وجود داشته باشد.

این مقام به شرط عدم افشای نام یا سمت خود، افزود که فرصتی را تا پایان سال 2023 برای مذاکره بر سر توافق کاهش تنش با ایران تشخیص می‌دهد.

این مقام به خبرنگاران در واشینگتن گفت: «شاید پنجره کوچک فرصت برای از سرگیری مذاکرات با آنها در مورد بازگشت به توافق «برجام» یا دست‌کم دستیابی به توافق کاهش تنش، قبل از پایان سال وجود داشته باشد.»

تمدید تحریم‌های موشکی

به گفته منابعی در ژوئن به «رویترز»، دیپلمات‌های اروپایی به ایران اطلاع دادند که قصد دارند تحریم‌های موشکی بالستیک اتحادیه اروپا که بر اساس برجام در ماه اکتبر منقضی می‌شود را تمدید کنند که ممکن است ناخشنودی شدید تهران را به دنبال داشته باشد.

این تحریم‌ها طبق توافق «برجام» قرار بود، 18 اکتبر امسال به پایان برسد اما برجام در سال 2018 با خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، از آن به نوعی فسخ شده است.

به گفته این منابع، تداوم تحریم‌ها ناشی از سه دلیل است که عبارتند از استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین، احتمال انتقال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه و محروم‌کردن ایران از امتیازات برجامی به دلیل نقض آن. ‎

این مقام اروپایی در پاسخ به این پرسش که آیا بریتانیا، فرانسه و آلمان به عنوان طرف‌های برجام، دیگر اعضای اتحادیه اروپا را نسبت به تمدید تحریم‌های موشکی متقاعد کرده‌اند، گفت: این توافق تقریبا تکمیل شده و بعید می‌دانم مشکلی بروز کند.»

تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا، بیانگر تمایل غرب بر ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای و دورساختن این کشور از راه‌های تحقق این هدف به‌رغم فروپاشی برجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید