یک مرکز آموزشی مهم در ایران به اتهام ترغیب به «شورش» تعطیل شد

احمد محمودزاده: گاج در خلال برگزاری امتحان ادبیات فارسی برای دانش‌آموزان، به شورش دامن زده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های دولتی ایران، دوشنبه 26 تیر گزارش دادند که مقامات ایرانی، موسسه آموزشی «گاج» را به اتهام «تشویق به شورش» در جریان تظاهرات گسترده سال گذشته، تعطیل کردند.

اعتراضات سراسری در ایران، سپتامبر گذشته پس از آن آغاز شد که ژینا(مهسا) امینی، دختر 22 ساله اهل سقز از استان کردستان که حین سفر به تهران به دلیل آن‌چه نقض قوانین حجاب در جمهوری اسلامی اعلام شده، از سوی پلیس موسوم به « گشت ارشاد» در پایتخت ایران بازداشت، و در بازداشتگاه این نهاد حکومتی به طرز مشکوکی کشته شد.

در همین راستا خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» به نقل از احمد محمودزاده، رئیس مدارس غیردولتی ایران گفت: «ما با دستور وزیر آموزش و پرورش دستور تعطیلی مرکز گاج را تهیه و صادر کردیم.»

محمودزاده بدون اشاره به جزئیات بیشتری گفت که «گاج در خلال امتحان ادبیات فارسی برای دانش‌آموزان، به شورش دامن زده است».

روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» در گزارش خود در این‌باره نوشت که «گاج» به گزیده‌هایی از اشعار انقلابی فرخی یزدی از مخالفان برجسته دوران پهلوی اشاره کرده است.

مرکز آموزشی و انتشاراتی «گاج» که در سال 2002 تأسیس شد، در طول سال‌های فعالیت خود، جوایز متعددی را دریافت کرده است.

تظاهرات سال گذشته، باعث کشته و زخمی شدن صدها نفر از مردم و نیز ده‌ها پرسنل امنیتی و انتظامی در ایران شد و هزاران نفر در رابطه با آن‌چه که مقامات از آن به عنوان «شورش» یا «اغتشاش» سازماندهی شده از سوی کشورهای غربی یاد کردند، بازداشت و یا زندانی شدند.

تاکنون هفت نفر در پرونده‌های مربوط به اعتراضات، با طرح اتهام‌هایی علیه آنها محاکمه و اعدام شده‌اند.

به‌رغم این اعتراضات مردمی گسترده، پلیس ایران یکشنبه، 25 تیر، اعلام کرد که گشت‌های پلیس اخلاق، موسوم به «گشت ارشاد» را برای برخورد با زنانی که «اصرار» بر نقض قوانین پوشش دارند، به خیابان‌ها بازگردانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size