تهران تایمز: مذاکرات مخفیانه کار دست رابرت مالی داد

مالی تاکنون هیچ بیانیه رسمی درباره علت تعلیق خود ارائه نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

«تهران تایمز»، در گزارشی مدعی شد که گفت‌وگوهای محرمانه رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با یک دیپلمات ارشد ایرانی در سازمان ملل و تعاملات مشکوک او با مشاوران غیررسمی ایرانی‌تبارش، کار دست او داده و تعلیق او را رقم زده است.

به گزارش «تهران تایمز»، یکشنبه، 25 تیر، حذف عکس پروفایل رابرت مالی از اکانت توئیتری دفتر نماینده آمریکا در امور ایران، نشان می‌دهد که یا او به طور رسمی برکنار شده است یا تحقیقات «اف‌بی‌آی» در مورد پرونده‌اش، بیش از حد انتظار طول می‌کشد.

مالی تاکنون هیچ بیانیه رسمی درباره علت تعلیق خود ارائه نکرده و دولت بایدن نیز تاکنون از توضیح شرایط مرخصی بدون حقوق او خودداری کرده است.

«تهران تایمز» اولین رسانه‌ای بود که تاریخ دقیق مرخصی مالی را که از 21 آوریل آغاز شد، گزارش کرد.

این روزنامه پیشتر به نقل از یک منبع آگاه به این موضوع گفته بود که «در 21 آوریل، وزارت امنیت دیپلماتیک به مالی اطلاع داده است که در حفظ و نگهداری اسناد محرمانه با مشکل مواجه است و مرخصی او به حالت تعلیق از کار درآمده است. دسترسی‌های مربوط به کار او در این زمان قطع شد. اما برای جلوگیری از علنی شدن موضوع، برخی از دسترسی‌های محدود و غیر‌حساس او مانند ارتباط با خانواده‌های زندانیان آمریکایی در ایران حفظ شده است.»

بر پایه همین گزارش، بعد از چندین هفته، مالی را به مرخصی اجباری و بدون حقوق می‌فرستند که این دقیقاً به معنی اخراج نیست.

تهران تایمز در گزارش خود نوشت که در این دوره، ایران و آمریکا مذاکرات محرمانه‌ای را در عمان انجام دادند و آمریکا برت مک گورک، یکی از اعضای شورای امنیت ملی را که از نزدیکان جیک سالیوان بود، به عمان فرستاد.

از قضا، ماه آوریل، دومین سالگرد ازسرگیری مذاکرات بر سر احیای توافق هسته‌ای 2015 ایران، که رسما به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» شناخته می‌شود، بود.

در دوران دولت ترامپ که در ماه مه 2018 ، ایالات متحده به طور یک‌جانبه از برجام خارج شد، مالی از طرفداران سرسخت این توافق شکست خورده بود. تهران تایمز همچنین نوشت که زمانی که بایدن کنترل دولت را به دست گرفت، کمابیش همان اهداف دولت قبلی را دنبال کرد و مانع از پیشرفت در احیای برجام شد.

این گزارش همچنین افزوده است: «تهران تایمز» سؤالات و درخواست‌های زیادی به نهادهای تصمیم گیرنده آمریکا ارسال کرده تا دلیل اصلی تعلیق مجوزهای رابرت مالی را جویا شود، اما اگرچه وزارت امنیت دیپلماتیک آمریکا تاکنون هیچ اظهارنظری اعم از علنی یا غیرعلنی در این خصوص نکرده است، اما یک منبع مطلع در وزارت خارجه آمریکا به «تهران تایمز» گفت که مشکل اصلی مالی ناشی از مذاکرات محرمانه او با سعید ایروانی، سفیر ایران در سازمان ملل و دیدارهایش با برخی از شخصیت‌های ایرانی-آمریکایی در ایالات متحده است.

بنا به این گزارش، مالی در حد یک تاکتیک مذاکره، «مرتباً با محافل و افراد مختلف برای پیشبرد سیاست‌های خود در مورد ایران در تماس بوده است. او از طریق این تماس‌ها به دنبال تأثیرگذاری بر محاسبات تیم مذاکره‌کننده ایرانی بود.»

این روزنامه نام این افراد به شرح زیر اعلام کرده است: «علی واعظ، دست راست سابق مالی در گروه بحران، ولی نصر، استاد دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته جانز هاپکینز و تریتا پارسی، همکار فعلی پسر مالی در موسسه کوئینسی.»

بر اساس این گزارش، آنها ایرانیان آمریکایی هستند که حضورشان در دستگاه دیپلماسی دموکرات‌ها در دوران اوباما و بایدن کاملاً واضح است، البته به لطف ارتباط آنها با مذاکره کنندگان سابق ایران که برخی از آنها هنوز در تیم مذاکره‌کننده فعلی حضور دارند. آنها نقش دلال و واسطه بین ایران و دولت دموکرات آمریکا را بازی می کنند.

اما آنچه مسلم است این است، مالی که سال‌ها در بالاترین سطوح دولت آمریکا به مجوزهای امنیتی و دسترسی مخفی داشته است، در پیشبرد این تاکتیک مذاکره با وزارت خارجه آمریکا هماهنگی کامل داشته است.

تهران تایمز در همین باره نوشت: «شاید دلیل عدم ملاقات و گفت‌و‌گوی آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با رابرت مالی این باشد که دیپلمات ارشد آمریکایی نمی‌خواهد دامنه این رسوایی گسترش یابد و شهرت وی خدشه دار شود.»

به اعتقاد «تهران تایمز»، آنچه مشخص است این است که اخراج مالی به دلیل اختلاف نظر بین تیم وزیر خارجه و تیم مشاور امنیت ملی نبوده است. این دو تیم در مذاکرات اخیر با ایران در سه ماه گذشته بسیار خوب با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا این موضوع را مخفی نگه دارند و از آن بهره‌برداری کنند.

این روزنامه در پایان خاطرنشان کرد که «نزدیکی شدید مالی به مشاوران غیررسمی ایرانی‌الاصل خود که شاید بزرگترین نقطه قوت و دلیل انتصاب او به این سمت در دولت جدید آمریکا بود، اکنون به پاشنه آشیل او تبدیل و باعث سقوط او شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size