سپاه پاسداران ایران یک کشتی تجاری را در آ‌ب‌های بین‌المللی خلیج توقیف کرد

بنا بر ارزیابی فرماندهی نیروی دریایی ایالات متحده شرایط حادثه توقیف این کشتی تجاری توسط سپاه، مستلزم واکنش بیشتری از سوی نیروهای آمریکایی نبود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا از توقیف یک کشتی تجاری توسط سپاه پاسداران ایران در آب‌های بین‌المللی خلیج خبر داد.

بنا بر ارزیابی این مقام نظامی آمریکایی، «احتمالاً این کشتی در فعالیت‌های قاچاق دست داشته است.»

به گزارش «رویترز»، تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم دریایی ایالات متحده پنج‌شنبه، 15 تیر اعلام کرد: «نیروهای دریایی ایالات متحده تجهیزات دریایی را برای زیرنظر گرفتن اوضاع از نزدیک، مستقر کردند. در نهایت، فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده ارزیابی کرد که شرایط این رویداد، مستلزم واکنش بیشتر نیست.»

نیروی دریایی آمریکا دیروز چهارشنبه نیز از تلاش ناکام ایران برای توقیف دو نفتکش در نزدیکی تنگه استراتژیک هرمز و شلیک به سمت یکی از آن دو نفتکش خبر داد.

به گزارش «العربیه»، نیروی دریایی آمریکا در بیانیه خود گفت که در هر دو مورد، شناورهای نیروی دریایی ایران پس از پاسخ نیروی دریایی آمریکا عقب‌نشینی کردند و هر دو کشتی تجاری به مسیرهای دریانوردی خود ادامه دادند.

به گفته تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا،«نیروی دریایی ایران تلاش‌هایی برای توقیف نفتکش‌های تجاری که به طور قانونی از آب‌های بین‌المللی عبور می‌کردند، انجام داد. نیروی دریایی ایالات متحده فوراً پاسخ داد و از استیلای نیروهای ایرانی بر کشتی‌ها جلوگیری کرد.»

یک سرویس اطلاعات دریایی، پس از انتشار خبر این درگیری، اعلام کرد نفتکشی که به سوی آن شلیک شده، یک نفتکش حامل پرچم باهاما و متعلق به یونان است که از سوی ایالات متحده مدیریت می‌شود و محموله‌ای از نفت خام را از امارات متحده عربی به مقصد سنگاپور ترانزیت می‌کرد.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید که ایران در دو سال گذشته حداقل پنج کشتی تجاری را توقیف کرده و چندین کشتی دیگر را مورد مزاحمت قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید