کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل خواستار توقف اعدام معترضان در ایران شد

ایران در ماه مه سه مرد که متهم به قتل سه نیروی امنیتی طی اعتراضات سال گذشته در محله «خانه اصفهان» در شهر اصفهان بودند را اعدام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد، چهارشنبه 14 تیر، از مقامات ایران خواست تا اجرای حکم افرادی که به‌دلیل شرکت در تظاهرات ضد حکومتی سال گذشته به اعدام محکوم شده‌اند را متوقف کند.

به گزارش «رویترز»، مرگ مهسا امینی 22 ساله در سپتامبر 2022 در حالی که در بازداشت «پلیس امنیت اخلاقی» بود، موجی از اعتراضات گسترده را در سراسر ایران به راه انداخت.

از آن زمان تاکنون چندین نفر به‌دلیل شرکت در ناآرامی‌های مذکور اعدام شدند.

مقامات ایران، «دشمنان غربی» را به دامن‌زدن به آن اعتراضات متهم کردند.

به گزارش «رویترز»، سارا حسین، رئیس کمیته حقیقت‌یاب ایران به شورای حقوق بشر در ژنو گفت: «ما از مقامات ایران می‌خواهیم اجرای حکم افرادی را که در ارتباط با اعتراضات، محکوم به اعدام شده‌اند، متوقف کنند. همچنین درخواست‌ها برای در اختیار گذاشتن پرونده‌های قضایی، شواهد و احکام مربوط به هر یک از این افراد را تکرار می‌کنیم.»

این کمیته همچنین خواستار آزادی همه کسانی شد که «به‌دلیل استفاده از حق مشروع خود برای تجمع مسالمت‌آمیز و گزارش اعتراضات»، بازداشت شده‌اند.

کاظم غریب‌آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران، در واکنش به این بیانیه، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب پیرامون اعتراضات سال گذشته در ایران را «اقدامی کاملا با انگیزه سیاسی و غیرقابل قبول» خواند.

ایران در ماه مه، سه مرد که متهم به قتل سه نیروی امنیتی طی اعتراضات سال گذشته در محله «خانه اصفهان» در شهر اصفهان بودند را اعدام کرد.

«کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در مورد سرکوب معترضان در ایران»، کمیته‌ای است که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جریان اعتراضات سال 1401 ایران تشکیل شد تا درباره آن ‌چه «نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران» در جریان این اعتراضات خوانده می‌شود، تحقیق کند.

این کمیته که سارا حسین، شهین سردار علی و ویویانا کرستیچویچ عضو آن هستند، 29 آذرماه سال گذشته تشکیل شد و سارا حسین ریاست آن را برعهده دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید