آمریکا: ایران در تلاش برای توقیف دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز به یکی از آنها شلیک کرد

نیروی دریایی ایالات متحده با پاسخ فوری مانع از اقدام ایران برای توقیف دو نفتکش شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ایران بامداد چهارشنبه 14 تیر تلاش کرد دو نفتکش را در نزدیکی تنگه استراتژیک هرمز توقیف کند و به سمت یکی از آنها شلیک کرد.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، در این بیانیه آمده است که در هر دو مورد، شناورهای نیروی دریایی ایران پس از پاسخ نیروی دریایی آمریکا عقب‌نشینی کردند و هر دو کشتی تجاری به دریانوردی خود ادامه دادند.

تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، گفت: «نیروی دریایی ایران تلاش‌هایی برای توقیف نفتکش‌های تجاری که به‌طور قانونی از آب‌های بین‌المللی عبور می‌کردند، انجام داد. نیروی دریایی ایالات متحده فوراً پاسخ داد و از توقیف کشتی‌ها جلوگیری کرد.»

او گفت که تیراندازی به سمت کشتی دوم تلفات جانی یا خسارت عمده‌ای در پی نداشته است.

ایران تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده است.

آمبری، یک سرویس اطلاعاتی دریایی، گفت: «نفتکشی که به آن شلیک شد، یک نفتکش نفت خام با پرچم باهاماس، متعلق به یونان و تحت مدیریت ایالات متحده بود که از امارات متحده عربی به سنگاپور ترانزیت می‌کرد.

بنا بر این گزارش، شلیک گلوله‌ها در دریا در 28 مایلی از شمال شرقی مسقط، پایتخت عمان رخ داده است.
نیروی دریایی آمریکا می‌گوید که ایران در دو سال گذشته حداقل پنج کشتی تجاری را توقیف کرده و چندین کشتی دیگر را مورد مزاحمت قرار داده است.

بسیاری از حوادث در داخل و اطراف تنگه هرمز، دهانه باریک خلیج که 20 درصد کل نفت خام جهان از آن عبور می‌کند، رخ داده است.

در ماه آوریل، کماندوهای نقاب‌دار نیروی دریایی ایران، با هلیکوپتر حمله‌ای را برای توقیف یک نفتکش آمریکایی در خلیج عمان انجام دادند که تصاویری از آن از تلویزیون دولتی ایران پخش شد.

ایران گفت که یک نفتکش پس از برخورد با کشتی ایرانی دیگر توقیف شد اما هیچ مدرکی ارائه نکرد. از گذشته ایران همواره کشتی‌های تجاری را با هدف استفاده ابزاری از آنها در چانه‌زنی با غرب توقیف می‌کرد.

از زمانی که دولت ترامپ به طور یک‌جانبه از توافق هسته‌ای سال 2015 ایران با قدرت‌های جهانی خارج شد و تحریم‌های فلج کننده علیه ایران را بازگرداند، تنش بین ایران و آمریکا به طور مداوم افزایش یافته است.

ایران در تقابل با غرب و آمریکا همواره با تشدید فعالیت‌های هسته‌ای خود - که مدعی است کاملاً صلح‌آمیز هستند - پاسخ داده است و در ادامه این رویکرد تقابلی پهپادهای نظامی خود را در اختیار روسیه برای استفاده در تهاجم به اوکراین قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید