سازمان حقوق بشر ایران: 354 نفر در نیمه اول سال 2023 در ایران اعدام شدند

محمود امیری مقدم: مجازات اعدام در ایران برای ایجاد ترس در جامعه و جلوگیری از گسترش اعتراضات استفاده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک گروه فعال حقوق بشر، دوشنبه 12 تیر اعلام کرد که حکومت ایران در شش ماهه نخست سال 2023 حداقل 354 نفر را به دار آویخته است.

در گزارش سازمان حقوق بشر ایران اعلام شده که سرعت اجرای اعدام‌ها در ایران بسیار بیشتر از سال 2022 بوده است.

گروه‌های حقوق بشری، تهران را به افزایش استفاده از مجازات اعدام برای «گسترش هراس‌افکنی» در جامعه در پی اعتراضاتی که از شهریور سال گذشته آغاز شده بود، متهم می‌کنند.

«سازمان حقوق بشر ایران»، مستقر در نروژ اعلام کرده که تعداد اعدام شدگان در شش ماه اول منتهی به 30 ژوئن 2023 نسبت به مدت مشابه سال 2022 که 261 نفر اعدام شدند، 36 درصد افزایش داشته است.

این سازمان، با ابراز نگرانی از وضعیت اقوام غیر‌فارس که بیشتر در معرض اعدام‌ها قرار دارند، گفت: «20 درصد از کل اعدام‌ها، مربوط به اقلیت سنی بلوچ بوده است.»

به گفته این سازمان، 206 نفر با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 126 درصد افزایش داشته است.

در این دوره، شش زن در میان اعدام‌شدگان بودند و دو مرد در ملاء‌عام به دار آویخته شدند.

«محمود امیری مقدم»، مدیر سازمان حقوق بشر ایران گفت: «مجازات اعدام برای ایجاد ترس در جامعه و جلوگیری از اعتراضات بیشتر استفاده می‌شود. اکثر قربانیان اعدام را متهمان مواد مخدر تشکیل می‌دهند که جزو حاشیه‌نشین‌ترین افراد جامعه هستند.»

سازمان حقوق بشر در اوایل سال جاری گزارش داده بود که ایران در سال 2022، 582 اعدام انجام داده است که بالاترین رقم در جمهوری اسلامی از سال 2015 است.

مقامات ایرانی هفت مرد را در پرونده‌های مربوط به اعتراضات شهریورماه گذشته، اعدام کرده‌اند و گروه‌های حقوق بشر هشدار داده‌اند که حداقل هفت نفر دیگر که در جریان آن تظاهرات دستگیر شده‌اند، در معرض خطر اعدام هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید