تداوم انتقادات پارلمان اروپا از ایران درباره وضعیت حقوق بشر

هانا نویمن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا: به نظر می‌رسد انتقاد من به مذاق ابراهیم رئیسی خوش نیامده است زیرا او طی نامه‌ای از پارلمان اروپا خواست تا اظهاراتم متوقف شود اما اطمینان می‌دهم که ادامه خواهم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مخالفت تهران با انتقادات اتحادیه اروپا در مورد مسائل مربوط به «حقوق بشر»، عملا دامنه مناقشات جاری میان ایران و پارلمان اروپا را افزایش داد.
هانا نویمن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا توییتی، با نشر نامه دولت ایران به سفارت سوئد در تهران گفت تهران طی آن، خواستار پایان دادن به انتقاداتش از وضعیت حقوق بشر در ایران شد.


سوئد در حال حاضر، ریاست دوره‌ای پارلمان اروپا را بر عهده دارد و نویمن، معاون رئیس کمیته حقوق بشر در نهاد قانون‌گذاری اروپا است.
وزارت امور خارجه ایران در نامه خود به سفارت سوئد، اظهارات نیومن در خصوص مسئولیت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در اعدام های سال 1988 را «جانب‌دارانه و تحریک آمیز» توصیف کرد.
وزارت امور خارجه ایران همچنین با اعلام اقدام نیومن در 21 مه به انتشار مطلبی علیه رئیس‌جمهوری ایران در حساب توئیتری خود، تاکید کرد: «اظهارات و فعالیت‌های ضد ایرانی به‌ویژه اقدامات تحریک‌آمیز نیومن در ماه‌های اخیر، فاقد وجاهت قانونی و عقلانی است و بر تحریف واقعیت و انتشار اطلاعات نادرست استوار است.»
نماینده آلمان در پارلمان اروپا در پاسخ به این موضع وزارت خارجه ایران، ضمن اشاره به درخواست تهران از پارلمان اروپا برای «جلوگیری از تکرار چنین اظهاراتی» نوشت: «به نظر می‌رسد انتقاد من به مذاق رئیسی (رئیس‌جمهوری ایران) خوش نیامده است. او طی نامه‌ای از پارلمان اروپا خواست تا این اظهارات را متوقف کند... اما اطمینان می‌دهم که من ادامه خواهم داد.»
نیومن با انتشار متن نامه ایران افزود: اگر به مدرکی نیاز دارید که رژیم ایران، حقیقت را پنهان می‌کند، خودتان این نامه را بخوانید.»

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید