آکسیوس:‌ مقامات غربی تماس واشینگتن با تهران از طریق عمان را تایید کردند

سه مقام اسرائیلی به وبگاه خبری اکسیوس گفتند که نخست‌وزیر اسرائیل از امضای توافقنامه احتمالی میان آمریکا و ایران نگران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از مقامات آمریکایی، اروپایی و اسرائیلی تاکید کردند که واشینگتن از طریق وساطت عمان با ایران در تماس غیرمستقیم است.

وبگاه خبری «اکسیوس»، شامگاه سه‌شنبه نهم خرداد از قول این مقامات گزارش داد که برت مک‌گرک، از مشاوران جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه هشتم ماه مه برای «ایجاد راه‌حلی دیپلماتیک» پیرامون پرونده اتمی ایران سفری اعلام نشده به عمان داشته است.

یک مقام اسرائیلی هم به وبگاه اکسیوس گفت که مقامات عمانی در حال وساطت میان آمریکا و ایران درباره پرونده اتمی تهران هستند.

برخی مقامات بلندپایه اسرائیلی هم اظهار داشتند که «کاخ سفید از طریق واسطه‌های عمانی در حال ارزیابی جدیت ایران درباره اعمال برخی محدودیت‌ها بر برنامه اتمی و کاهش تنش‌های منطقه‌ای، همزمان بررسی خواسته‌های تهران هستند.»

از سویی، سه مقام اسرائیلی به اکسیوس گفتند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از امضای توافقنامه احتمالی میان آمریکا و ایران نگران است.

آنها افزود که تهران پیام‌هایی برای کاهش سطح برنامه اتمی خود به واشینگتن ارسال کرده است.

در همین رابطه، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با رد ادعای مقامات اسرائیلی گفت، واشینگتن درباره امضای توافق موقت اتمی با ایران و کاهش تحریم‌ها، همچنین مسائل مربوط به ضمانت‌ها مذاکره نمی‌کند.

اظهارات امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز گذشته در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی «فیگارو» گفت که تهران از طریق واسطه‌ها با آمریکا پیرامون پرونده اتمی مذاکره غیررسمی کرده است.

امیرعبداللهیان پیشتر هم گفته بود که تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدن به «متنی درباره توافق اتمی» در جریان است.

مذاکرات اتمی وین از اوت سال گذشته به‌دلیل رد پیشنهاد اتحادیه اروپا توسط ایران متوقف شد.

این مذاکرات با هدف احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» از آوریل 2021 در پایتخت اتریش میان تهران و قدرت‌های جهانی آغاز شد اما با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا ناتمام باقی ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size