ایران به زودی از یک موشک مافوق صوت رونمایی می‌کند

برای اولین بار در ماه نوامبر گذشته بود که ایران اعلام کرد به فناوری ساخت موشک‌های مافوق صوت دست پیدا کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران دوشنبه، 8 خرداد، گفت که ایران در حال آماده شدن برای رونمایی از یک موشک مافوق صوت در آینده نزدیک است.

به گزارش رسانه‌های ایران، سردار امیرعلی حاجی‌زاده در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت افزود: «این موشک مافوق صوت، آزمایشات خود را پشت سر گذاشته و قابلیت عبور و هدف قراردادن تمامی سامانه‌های دفاع موشکی را دارد و جهشی بزرگ در صنعت موشکی است.»

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که ایران هفته گذشته از موشک بالستیک جدیدی با قابلیت دستیابی به برد 2000 کیلومتر و حمل کلاهک‌های با وزن بیش از یک تن رونمایی کرد.

موشک مافوق صوت سرعت بالایی دارد و می‌تواند در داخل و خارج از جو زمین مانور دهد.

برای اولین بار در ماه نوامبر گذشته بود که ایران اعلام کرد به فناوری ساخت موشک‌های مافوق صوت دست پیدا کرده است.

این ادعا با تردیدهایی از سوی آمریکا مواجه شد و سخنگوی پنتاگون گفت که ایالت متحده نسبت به این ادعا «شک و تردید» دارد.

موشک‌های مافوق صوت می‌توانند با سرعتی حداقل پنج برابر سریعتر از سرعت صوت پرواز کنند و از مسیرهای پیچیده‌ای پیروی کنند که رهگیری آنها را با چالش‌ مواجه می‌کند.

برخلاف موشک‌های بالستیک، موشک‌های مافوق صوت در ارتفاعات پایین جو حرکت می‌کنند و به طور بالقوه آنها را قادر می‌سازد تا با سرعت بیشتری به اهداف برسند.

ایران همچنین روز پنج‌شنبه از موشک «خیبر» رونمایی کرد که نسخه‌ای به روز شده‌ از دیگر موشک‌های دوربرد ایران تا به امروز است.

ایالات متحده پس از این رونمایی، برنامه موشکی ایران را «تهدیدی جدی» توصیف کرد.

کشورهای غربی و در راس آنها ایالات متحده آمریکا اخیرا درباره تبادل نظامی و فناوری فزاینده میان ایران و روسیه در پی پشتیبانی تهران از مسکو در تهاجم به اوکراین، هشدار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید