هشدار یکی از رهبران طالبان به ایران: صبر ما را آزمایش نکنید

درگیری مرزی میان ایران و نیروهای طالبان به کشته‌شدن 3 مرزبان ایرانی و زخمی‌شدن تعدادی دیگر منجر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از رهبران طالبان یکشنبه 7 خرداد با هشدار به دولت ایران، گفت: «اگر شیوخ امارت اسلامی اجازه بدهند، مجاهدان امارت اسلامی ظرف 24 ساعت ایران را تصرف خواهند کرد. ما می‌گوییم که ایران، قدرت ما را آزمایش نکند».

این اظهارات و جنگ لفظی بین تهران و کابل، پس از آن بیان شد که درگیری‌ مرزی در منطقه ماککی بین نیروهای دو کشور به کشته‌شدن 3 مرزبان ایرانی منجر شد.

درگیری مذکور پس از تنش بین افغانستان و ایران بر حقآبه رودخانه هیرمند رخ می‌دهد.

ایران، افغانستان را به نقض توافقنامه منعقده در سال 1973 درباره آب هیرمند متهم می‌کند. افغانستان ادعای ایران در این رابطه را تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالنافع تاکور، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، گفت، یک نفر از طرفین کشته شده و تعداد زیادی نیز در نبرد زخمی شده‌اند.

به گفته منابع افغان و ایرانی، درگیری‌ روز شنبه که با سلاح‌های سبک و سنگین انجام گرفت، پس از چند ساعت متوقف شد.

در همین حال، تلویزیون رسمی ایران گزارش داد که درگیری‌ها پایان یافته و نشستی بین مقامات دو طرف برای بررسی دلایل شروع آن برگزار شده است.

تیراندازی به سوی نیروهای افغان

روزنامه ایرانی «تهران تایمز» هم شنبه گزارش داد که 3 مرزبان ایرانی طی درگیری در مرز افغانستان کشته شدند. طالبان سربازان ایرانی را به شلیک علیه نیروهای افغانستان متهم کرد.

خبرگزاری «تسنیم» نیز شنبه گزارش داد که درگیری بین مرزبانان ایرانی و افراد مسلح «ناشناس» در مرزهای ایالت نیمروز افغانستان رخ داده است.

از سویی، برخی منابع ایرانی به نقل از کانال «نظامی نیوز» در تلگرام از کشته‌شدن دست کم 12 جنگجوی طالبان خبر دادند.

تغییر مسیر هلمند

ایران ادعا می‌کند که افغانستان در سال‌های گذشته با ساختن سد «کاجیکی» و سپس سد «کمال خان» از تامین حقآبه ایران خودداری کرده است. به گفته تهران، افغانستان مسیر رودخانه هیرمند را به گونه‌ای تغییر داده که آب به منطقه «گودزرا» حتی در صورت وقوع سیل وارد نمی‌شود.

مرز مشترک ایران و افغانستان از «تنگه ذوالفقار» در مثلث مرزی ایران، افغانستان و ترکمنستان شروع می‌شود و تا کوه «ملک سیاه» در مرز مشترک ایران، افغانستان و پاکستان به پایان می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید