دریای خزر گذرگاه «کشتی‌های حامل سلاح» ایران به روسیه

داده‌های «لویدز لیست اینتلیجنس»، شرکت انتشار داده‌های تجارت دریایی، افزایش بیش از 50 درصدی تردد کشتی‌های حامل تسلیحات ایران به روسیه را نشان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آب‌های دریای خزر به طرز فریبنده‌ای آرام به نظر می‌رسند، اما این دریا که مسیر مستقیمی میان ایران و روسیه را فراهم می‌کند، به شکلی فزاینده‌ شاهد ترافیک غیرمعمول کشتیرانی از جمله انتقال مشکوک تسلیحات از تهران به مسکو است.

به گفته کارشناسان، با تعمیق همکاری‌ها میان دو کشور، مسیر دریای خزر برای حمل و نقل پهپادها، مهمات و خمپاره‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دولت روسیه از ایران برای تقویت اقدامات رزمی خود در اوکراین، خریداری کرده است.

بر اساس گزارش «سی ان ان»، داده‌های ردیابی نشان می دهد علائم حرکت کشتی‌ در این منطقه «مبهم‌تر» شده‌، که بیانگر تمایل فزاینده برای پنهان‌کردن جابجایی محموله‌ها است.

افزایش مداوم حرکت کشتی‌ها

داده‌های «لویدز لیست اینتلیجنس»، شرکت انتشار داده‌های تجارت دریایی افزایش بیش از 50 درصدی حرکت پنهانی کشتی‌ها از اوت تا سپتامبر 2022 در دریای خزر را نشان داد که این افزایش در سال جاری نیز نیز ادامه یافت.

بریجت دیاکون، خبرنگار این شرکت نیز اعلام کرد که این پدیده، عمدتاً توسط کشتی‌هایی با پرچم روسیه و پرچم ایران و به‌ویژه کشتی‌های باری که قادر به حمل سلاح هستند، صورت می‌گیرد.

او افزود: «عمده پنهان‌سازی داده‌های ردیابی کشتی‌های باری در نزدیکی بنادر امیرآباد و انزلی در ایران و همچنین در رودخانه ولگا روسیه و بندر آن در آستاراخان رخ داده است.»

به گزارش «سی ان ان»، این افزایش، مدت کوتاهی پس از آن صورت گرفت که دولت‌های آمریکا و اوکراین اعلام کردند که مسکو تابستان گذشته، پهپادهایی را از ایران دریافت کرد.

این شرکت همچنین نشان داد با استفاده از داده‌های یک شرکت ردیابی و تحلیل دریایی توانسته است، 8 کشتی را شناسایی کند که 6 کشتی روسی و دو کشتی ایرانی هستند و همگی رفتار مشکوکی در دریای خزر از خود نشان داده‌اند.

کشتی‌ها با پرچم روسیه

دیاکون تصریح کرد: «یکی از این کشتی‌ها، نفتکشی با پرچم روسیه بود که در اوایل ژانویه از بندر امیرآباد ایران خارج شد و از دریای خزر به بندر آستاراخان روسیه رفت.»

او تاکید کرد، نمی‌تواند به طور مستقل تایید کند که این نفتکش چه محموله‌ای دارد، اما کارشناسان گفته‌اند که محموله احتمالا در ارتباط با تجارت اسلحه است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ابراهیم رئیسی، همتای ایرانی او، هفته گذشته قراردادی برای تامین مالی و ساخت راه‌آهن ایران به عنوان بخشی از اولین مراحل ایجاد «شریان حمل و نقل میان شمال و جنوب» امضا کردند.

به گفته پوتین، این خط راه‌آهن که دارای یک شاخه مرکزی در امتداد دریای خزر خواهد بود، به اتصال بنادر روسیه در دریای بالتیک با بنادر ایران در خلیج و همچنین تقویت تجارت جهانی میان دو کشور کمک خواهد کرد.

اتهامات اوکراین

کی‌یف طی ماه‌های گذشته چندین بار تهران را به حمایت پهپادی از مسکو متهم و تاکید کرد، ده‌ها پهپاد ساخت ایران را سرنگون کرده است.

با این حال، مقامات ایرانی ضمن تکذیب هرگونه حمایت از نیروهای روسیه، اعلام کردند از تلاش برای دستیابی به راه‌حل مسالمت‌آمیز میان دو طرف حمایت می کنند.

ایران در مرزهای جنوبی دریای خزر و روسیه در مرزهای شمال غربی این دریا قرار دارند. خزر بزرگترین دریاچه جهان است که با وجود تحریم‌های گسترده علیه روسیه، روند حمل و نقل میان کشورهای متحد با مسکو را نسبتا آسان می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید