کشته‌شدن دو مرزبان ایرانی در درگیری با طالبان

در این درگیری از سلاح‌های سبک و نیمه‌سبک و توپخانه استفاده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری‌های ایرانی، شنبه ششم خرداد از وقوع درگیری میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در مرز استان سیستان و بلوچستان ایران و ولایت نیمروز افغانستان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، این درگیری‌ها در مناطقی مانند اطراف روستاهای ساسولی، حاتم و ماککی رخ داده است.

طبق این گزارش، در این درگیری از سلاح‌های سبک و نیمه‌سبک و توپخانه استفاده شده است.

خبرگزاری «ایسنا» هم گزارش داد در پی این درگیری پل ابریشم‬⁩ توسط نیروهای مرزبانی ایران با توقف یک دستگاه کامیون بر روی این پل مسدود شده است.

خبرهایی نیز از شلیک موشک توسط ایران به مواضع نیروهای طالبان منتشر شد اما خبرگزاری تسنیم بهره‌گیری نیروهای ایرانی از موشک را «تکذیب» کرد.

گزارش تسنیم همچنین اخبار مبنی بر حمله ایران به «فرودگاه زرنج» در افغانستان را «غیرواقعی» دانسته است.

طبق گزارش خبرگزاری‌های ایرانی، پس از شروع درگیری‌ها «مکاتبات و تماس‌هایی میان سفارت ایران در افغانستان و وزارت دفاع طالبان» برقرار شد که متعاقب آن «درگیری‌ها پایان یافت» و دو طرف به «بررسی چرایی این تنش» اقدام کردند.

با این وجود، منابع خبری از ادامه درگیری‌ها و اعزام نیرو توسط طالبان به مناطق درگیری با مرزبانان ایرانی خبر دادند.

خبرگزاری رسمی ایران خبر داد که در درگیری‌ مرزی صبح شنبه 6 خرداد میان نیروهای ایرانی و طالبان، بر اثر تبادل آتش دو مرزبان ایرانی در پاسگاه مرزی ساسولی در محدوده زابل کشته شده و دو شهروند دیگر زخمی شدند. به گفته «ایرنا» فرمانده پاسگاه ساسولی نیز هفته گذشته توسط طالبان کشته شده است.

بحران حق‌آبه

پیشتر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در اظهاراتی تهدیدآمیز درباره وضعیت حق‌آبه هیرمند به مقامات طالبان در افغانستان هشدار داد.

رئیسی که به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده بود، پنج‌شنبه 28 اردیبهشت، به خبرنگاران گفت، برای دریافت حق‌آبه هیرمند از افغانستان جدی است و خطاب به طالبان افزود: «حرف من را جدی بگیرید تا بعدا گلایه نکنید.»

پس از آن نیز حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران طی اظهاراتی گفت، کشورش هیئت حاکمه فعلی طالبان در افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید