تبادل زندانیان میان ایران و بلژیک؛ اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی آزاد شد

نخست‌وزیر بلژیک اعلام کرد که ایران الیویه وندکاستیل، کارمند بخش امدادرسانی بلژیک را آزاد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در توییتی نوشت، اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک آزاد شده و در راه بازگشت به کشور است.

پس از امضای توافقنامه تبادل محکومین میان ایران و بلژیک، وزارت خارجه عمان، جمعه پنجم خرداد از وساطت برای مبادله زندانیان میان دو کشور خبر داد.

وزارت خارجه عمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که میانجیگری‌ این کشور بین بلژیک و ایران برای آزادی شهروندان بازداشت‌شده دو کشور موفق بوده و دو فرد آزادشده امروز به مسقط منتقل خواهند شد.

بنا به این بیانیه، وساطت عمان پس از درخواست دو کشور ایران و بلژیک برای حل مشکل شهروندان زندانی دو طرف انجام شده است.

این بیانیه هیچ اشاره‌ای به نام زندانیان تبادل‌شده نکرده است.

در همین حال، الکساندر دی‌کرو، نخست‌وزیر بلژیک نیز در تایید این خبر اعلام کرد که ایران الیویه وندکاستیل، کارمند بخش امدادرسانی بلژیک را آزاد کرده و او اکنون در مسیر بازگشت به وطن قرار دارد.

تلویزیون رسمی ایران نیز گزارش داد که اسدالله اسدی، دیپلمات زندانی در بلژیک طی این تبادل آزاد شده است.

اسدالله اسدی به تلاش برای بمب‌گذاری در محل تجمع اپوزیسیون ایران در پاریس متهم و پرونده او‌ به تنش بی‌سابقه‌ای در روابط میان دو کشور منجر شد.

دستگاه‌های امنیتی چند کشور اروپایی این عملیات بمب‌گذاری را کشف و خنثی کردند و متعاقب آن دیپلمات ایرانی سال 2021 در دادگاهی در بلژیک به 20 سال زندان محکوم‌ شد.

ایران نیز در اقدامی متقابل به بازداشت الیویه وندکاستیل، شهروند و امدادگر بلژیکی، او را به اتهام «جاسوسی، همکاری با آمریکا، قاچاق ارز و پولشویی» در 28 فوریه 2023 به 28 سال زندان محکوم کرد.

محکوم‌شدن و سپس زندانی‌شدن اسدی در نهایت به امضای توافقنامه‌ای جهت تبادل زندانیان میان تهران و بروکسل انجامید که این توافق نیز انتقادات زیادی را در بلژیک به همراه داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size