وزارت اطلاعات ایران از بازداشت یک گروه جمع‌آوری اطلاعات از «مترددین به خارج» خبر داد

در بیانیه وزارت اطلاعات ایران نام سازمان‌های جاسوسی و یا افراد مورد هدف قرار گرفته ذکر نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت اطلاعات ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که پروژه‌ بزرگ یکی از «سازمان‌های جاسوسی بیگانه» برای دست‌اندازی به اطلاعات «مترددین ایرانی به خارج از کشور» را کشف و عوامل آن را بازداشت کرده است.

خبرگزاری «فارس»، سه‌شنبه دوم خرداد، به نقل از این بیانیه آورده است: «در جریان تعقیب دائمی اهداف و اقدامات اطلاعاتی-عملیاتی سازمان‌های جاسوسی متخاصم، اطلاعاتی از تمرکز خاص و سنگین یکی از سرویس‌ها بر ایرانیان متردد به خارج از کشور به دست آمد.»

در بیانیه وزارت اطلاعات نام سازمان‌های جاسوسی و یا افراد مورد هدف قرار گرفته ذکر نشده است.

بیانیه وزارت اطلاعات تصریح کرده که از میان مترددین ایرانی به خارج، «افراد دارای مسئولیت در مناصب مختلف یا دسترسی به اطلاعات مهم در نهادهای حساس کشور» و «دارندگان تخصص‌های ویژه در رشته‌های مختلف»، مورد رصد متمرکز سرویس‌های جاسوسی قرار می‌گرفتند.

این بیانیه به تشریح سازوکار جمع‌آوری اطلاعات از ایرانیان هم اشاره کرده و آورده، «سازمان جاسوسی بیگانه، نام افراد هدف از میان ایرانیان متردد به خارج از کشور را به یک سرپُل اعلام می‌کرده است. آن سرپُل، اسامی را به مرتبطین خود ابلاغ می‌کرد و هر یک از آن‌ها به نفر بعدی منتقل می‌کردند تا نهایتاً به متصدیان سامانه‌های اداری در چندین سازمان کشوری می‌رسید.»

طبق این بیانیه، «متصدیان با استفاده‌ غیرقانونی و غیرمجاز از پایگاه‌های داده‌ در اختیار، اطلاعات موجود در آن پایگاه‌ها پیرامون فرد استعلام‌شده را استخراج و به رابط‌ها تحویل می‌دادند. رابط‌ها به همان ترتیب سلسله مراتبی اطلاعات را به سرکرده‌ شبکه و او به سازمان جاسوسی مورد بحث تحویل می‌داد.»

پیشتر، وزارت اطلاعات ایران، در اوایل سال جاری میلادی از بازداشت دو گروه به اتهام «جاسوسی» برای اسرائیل خبر داد.

پس از اعلام تهران مبنی بر انهدام چهار گروه «عملیات جاسوسی» در دسامبر 2022، تعداد گروه‌های متهم به جاسوسی برای موساد اسرائیل در ماه‌های اخیر به 6 مورد افزایش یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید