نماینده مجلس ایران از احتمال ازسرگیری مذاکرات اتمی خبر داد

مذاکرات اتمی به‌دلیل رد پیشنهاد نماینده اروپا در این مذاکرات از سوی ایران از اوت 2022 متوقف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از احتمال ازسرگیری قریب‌الوقوع مذاکرات متوقف‌شده اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «مهر»، چهارشنبه 27 اردیبهشت، حیدری تصریح کرد: «با توجه به مجموعه پیام‌هایی که از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی به ما رسیده است، احتمالا به‌زودی مذاکرات احیای برجام از سر گرفته می‌شود.»

او‌ همچنین خاطرنشان کرد، «آمریکا به‌دنبال آن است که بیشترین امتیاز را از برجام بگیرد و برجام به نتیجه برسد اما به ضرر ما باشد.»

این عضو مجلس ایران افزود: «آن‌ها (آمریکا) باید بدانند که موضع و استراتژی ایران در برجام ثابت است و به نتیجه رسیدن برجام و رفع کامل تحریم‌های ایران برای ما حائز اهمیت است.»

مذاکرات متوقف‌شده اتمی در وین
مذاکرات متوقف‌شده اتمی در وین

نگرانی اروپا

پیش از این برخی مقامات اروپایی از تاخیر و توقف در مذاکرات اتمی با ایران توسط کاخ سفید تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2024 ابراز نگرانی کردند. این مقامات هشدار دادند که تاخیر در این مذاکرات باعث می‌شود تا ایران به روند غنی‌سازی اورانیوم شتاب بیشتری بدهد.

کشورهای اروپایی بر این باورند که پرونده اتمی ایران به‌دلیل تقابل آمریکا با روسیه پیرامون بحران اوکراین، همچنین تنش‌های فزاینده واشینگتن با پکن درباره تایوان، از اولویت‌های کاخ سفید خارج شده و احتمالا بحث درباره آن به پس از انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا موکول شده است.

مذاکرات اتمی به‌دلیل رد پیشنهاد نماینده اروپا در این مذاکرات از سوی ایران از اوت 2022 متوقف شد.

مذاکرات مذکور از آوریل 2021 در وین میان تهران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» آغاز شد اما با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا این مذاکرات بی‌نتیجه ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید