درخواست نمایندگان کنگره از بریتانیا، کانادا، هند و استرالیا برای تروریستی خواندن سپاه

نمایندگان پارلمان سوئد چهارشنبه 20 اردیبهشت سپاه پاسداران را ساز‌مانی «تروریستی» اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک ائتلاف دو حزبی متشکل از قانونگذاران کنگره آمریکا نامه‌هایی به سران استرالیا، هند، بریتانیا و کانادا ارسال کرد تا از کشورهای متحد آمریکا بخواهد سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهند.

به گزارش روزنامه آمریکایی «دِ هیل»، 22 قانونگذار جمهوری‌خواه و دموکرات، پنج‌شنبه 21 اردیبهشت‌، این نامه‌ها را امضا کردند که به صورت جداگانه به چهار کشور ارسال شده است.

ناظران می‌گویند که این نامه‌ها فشار مجددی است بر کشورهای متحد ایالات متحده تا برای پیوستن رسمی به ایالات متحده در تروریستی اعلام کردن کامل سپاه پاسداران اقدام کنند.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که چهارشنبه 20 اردیبهشت، همه نمایندگان پارلمان سوئد با تصویب طرحی ضمن «تروریستی» شناختن سپاه پاسداران از دولت این کشور که هم اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد خواستند تا این طرح تصویب شده را در تعاملات خود به مورد اجرا بگذارد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران توسط پارلمان سوئد، در اظهاراتی از دولت این کشور خواست تا «از فرو افتادن در دام پهن شده برای روابط دو کشور» اجتناب کنند.

نمایندگان کنگره آمریکا در نامه‌های خود، جمهوری اسلامی را در «حمایت از تروریسم در جهان»، «پیشتاز» خوانده و سپاه پاسداران را «هسته مرکزی عملیات تروریستی» این کشور «در داخل و خارج» دانسته‌اند.

آنها همچنین نوشته‌اند: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آشکارا توطئه‌هایی را برای هدف قرار دادن شهروندان در سراسر جهان برای دهه‌ها انجام داده است. تعیین سپاه (به‌عنوان یک سازمان تروریستی) این پیام روشن را به ایران ارسال خواهد کرد که اقدامات تروریستی علیه ما، شرکای ما و شهروندان بی‌گناه نباید تحمل شود و نخواهد شد.»

تاکنون کانادا و بریتانیا بدون تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، کلیت این نهاد نظامی ایران را تحریم کرده‌اند.

پیشتر، اتحادیه اروپا به‌رغم فراخوان‌های ایرانیان مخالف نظام جمهوری اسلامی در خارج برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، با اشاره به نبود سازوکار قانونی از این اقدام سر باز زد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size