عدنان غریفی نویسنده، شاعر و مترجم اهوازی در هلند درگذشت

غریفی در سال 1346 شمسی با همکاری چندین نویسنده و شاعر نشریه ادبی «هنر و ادبیات جنوب» را منتشر کرد که پس از انتشار نهمین شماره توسط ساواک بازداشت و زندان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عدنان غریفی، نویسنده، شاعر، مترجم و گوینده رادیو در 80 سالگی در شهر دیمن هلند درگذشت.

غریفی متولد 1323 در خرمشهر بود که پس از تحصیلات مقدماتی در زادگاهش وارد دانشکده نفت آبادان شد.

او که از سال 1363 شمسی به هلند مهاجرت کرد از پیشگامان «ادبیات پیشرو جنوب» موسوم به «ادبیات اقلیمی» در ایران است که به استفاده از ادبیات فلکلور محلی، بازگشت به سرزمین اصلی، بکارگیری خصوصیات بومی و اشاره به فقر و فاقه مردم جنوب شناخته می‌شود.

غریفی در سال 1346 شمسی با همکاری ناصر موذن، نسیم خاکسار، ناصر تقوایی و چندین نویسنده و شاعر جوان دیگر نشریه ادبی «هنر و ادبیات جنوب» را منتشر کردند که پس از انتشار نهمین شماره این نشریه همگی توسط ساواک، سازمان اطلاعات و امنیت رژیم پهلوی بازداشت و زندان شدند.

برخی آثار منتشرشده عدنان غریفی
برخی آثار منتشرشده عدنان غریفی

این نویسنده پس از آزادی ابتدا در آبادان به عنوان معلم انگلیسی و مربی تنظیم متن برای رادیو و تلویزیون مشغول به کار شد و سپس به عنوان سردبیر فرهنگی «برنامه دوم» به رادیو تهران نقل مکان کرد.

او همزمان با مجله «خوشه» به سردبیری احمد شاملو نیز به همکاری پرداخت.

غریفی پس از مهاجرت به هلند به انتشار مجله ادبی «فاخته» اقدام کرد. او در این مجله اغلب داستان‌هایی با مضمون «سقوط خانواده‌های ریشه‌دار جنوب و حسرت از دست رفتن مظاهر سنت و طبیعت» منتشر کرد.

غریفی که عضو چندین کانون نویسندگان از جمله کانون نویسندگان هلند و نویسندگان عرب بود، چندین مجموعه داستان کوتاه و بلند، همچنین یک رمان منتشر کرده است.

مجموعه داستان‌های چهار آپارتمان در تهران پارس، مرغ عشق، شنل‌پوش در مه و مادر نخل، همچنین رمان «سکه‌ها» از او منتشر شده‌اند.

او اشعار عبدالوهاب البیاتی، شاعر نوگرای عراقی و رمان «ام سعد» از غسان کنفانی، نویسنده فقید فلسطینی را به فارسی ترجمه کرده است.

غریفی در آخرین سفر به ایران
غریفی در آخرین سفر به ایران

غریفی همچنین با گرایش «سورئالیسم جنوبی» و «حدیث نفس»، اشعاری سرشار از اعتراض، رنج و امید سروده است. برنامه حرکت، تصویرهای هلندی و «برای خرمشهر امضا جمع می‌کنم» از ماندگارترین دفاتر شعری او هستند که ترکیبی ماهرانه از «درد غربت» و «نوستالوژی وطن» در آنها موج می‌زند.

بنیاد خوزستان‌شناسی در اسفند 1383 شمسی مراسم بزرگداشتی به پاس خدمات ارزنده او به ادبیات و شعر در اهواز برگزار کرد.

غریفی همچنین بارها کوشید به همراه روزنامه توقیف‌شده «همسایه‌ها» کلاس‌هایی برای آموزش روزنامه‌نگاری نوین در اهواز برگزار کند که با بستن آن روزنامه و ایجاد برخی ممنوعیت‌ها، از انجام چنین اقدامی ممانعت به عمل آمد.

پیکر این نویسنده و شاعر قرار است روز پنج‌شنبه 21 اردیبهشت، مصادف با 11 مه در آرامگاه شهر دیمن هلند به خاک سپرده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید