رئیسی: سعودی کشوری بزرگ است و ازسرگیری روابط با آن معادلات منطقه‌ای را دگرگون می‌کند

سعودی اخیرا با تخلیه شماری از اتباع ایرانی از پورت‌سودان به شهر جده عملیات انتقال آنها به کشورشان را تسهیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران با اشاره به جایگاه برجسته سعودی در منطقه و جهان گفت سعودی کشور بزرگی است و «دشمنی» با آن را نمی‌پذیریم.

خبرگزاری «ایسنا» شنبه 16 اردیبهشت گزارش داد که ابراهیم رئیسی در جریان سفر رسمی خود به دمشق طی مصاحبه با خبرگزاری دولتی سوریه درباره ازسرگیری روابط میان ایران و پادشاهی عربی سعودی گفته: «ایران و سعودی کشورهای بزرگی هستند و ازسرگیری روابط فی‌مابین‌ آنها معادلات منطقه‌ای را دگرگون خواهد کرد».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران رئیسی در پاسخ به سؤالی درباره سرانجام رویکرد مصالحه فی‌مابین تهران و ریاض که با استقبال کشورهای منطقه همراه بوده، گفت: «ایران و پادشاهی عربی سعودی دو کشور بزرگ هستند و احیای روابط بین آنها معادلات منطقه را تغییر می‌دهد و آن را سامان می‌بخشد.»

رئیس جمهوری ایران در ادامه اظهارات خود در این مصاحبه مطبوعاتی گفت:« ما رد می‌کنیم و نمی‌پذیریم که سعودی دشمن ما محسوب شود یا ما دشمن آن باشیم».

شایان ذکر است که دو کشور پادشاهی عربی سعودی و ایران اخیرا با میانجی‌گری چین به توافقی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک فی‌مابین دست یافتند که به‌دنبال آن متقابلا هیئت‌های رسمی دو طرف به پایتخت‌های یکدیگر برای افتتاح سفارت اعزام شدند.

در ادامه این رویکرد مصالحه، پادشاهی عربی سعودی اخیرا در چارچوب اقدامات بشردوستانه خود برای تخلیه اتباع خارجی از کشور بحران‌زده سودان، تخلیه شماری از اتباع ایرانی را از طریق دریایی از پورت‌سودان به پایگاه هوایی «ملک عبدالله» شهر جده تسهیل کرد که از سوی «حسن زرنگار»، کاردار سفارت ایران از آنها استقبال شده و با یک هواپیمای تجاری ایرانی به کشورشان انتقال یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید