ادامه تنش تهران و باکو؛ ایران 4 دیپلمات جمهوری آذربایجان را اخراج کرد

اواسط فروردین سال جاری، باکو چهار دیپلمات ایرانی را «عنصر نامطلوب» معرفی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چهار دیپلمات وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در تهران و تبریز، از سوی ایران به‌عنوان «عنصر نامطلوب» شناخته و اخراج شدند.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، جمعه 15 اردیبهشت، این اقدام جمهوری اسلامی در پاسخ به باکو در اخراج دیپلماتهای ایرانی انجام شده است.

اواسط فروردین سال جاری، باکو چهار دیپلمات ایرانی را «عنصر نامطلوب» معرفی کرده بود.

روابط تهران و باکو اخیرا و به‌دنبال تهدیدهای متقابل به‌طور فزاینده‌ای دچار تنش شده است و در هفته‌های اخیر ده‌ها شهروند جمهوری آذربایجان به اتهام همکاری با ایران و تلاش برای تضعیف ثبات این کشور، بازداشت شده‌اند.

وزارت کشور و سرویس‌های امنیتی جمهوری آذربایجان ماه گذشته در بیانیه‌ای مدعی شدند، تلاش عوامل ایران برای انجام کودتا علیه دولت آذربایجان را خنثی کرده‌اند.

ایران از همکاری و گسترش روابط جمهوری آذربایجان با اسرائیل به شدت نگران است و در ماه‌های گذشته نیروهای زرهی ارتش و سپاه پاسداران را برای انجام رزمایش در مرزهای شمالی و در مجاورت با خاک جمهوری آذربایجان مستقر کرده است.

تهران همچنین از پیشروی نیروهای آذربایجانی در رویارویی با ارمنستان در مناقشه قره‌باغ و احتمال مسدود شدن مسیر ارتباطی خود با اروپا از طریق ارمنستان نگران است و آن را به عنوان خطر قرمز خود در منطقه قفقاز تعیین کرده است.

همچنین تیرگی اخیر، در روابط دو کشور از آنجا تشدید شد که ژانویه امسال، فردی مسلح به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله‌ور شده و رئیس امنیت سفارت را به قتل رساند.

آذربایجان این اقدام را «تروریستی» خواند و سفارت خود در تهران را تعطیل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید