نگرانی از فروپاشی درونی حکومت در جلسه محرمانه مقامات جمهوری اسلامی

طبق این سند، غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه «خاتم الانبیا» از خنثی شدن طرح یک حمله توپخانه‌ای به دفتر خامنه‌ای خبر داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بر اساس اسناد محرمانه‌ای که توسط کانال تلگرام «وقت آزادی» منتشر شده است، مقامات ارشد جمهوری اسلامی در جلسه‌ای با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به ریزش شدید نیروها در سپاه پاسداران و بسیج اذعان کرده‌اند و مهار خیزش انقلابی مردم علیه حکومت را «بسیار سخت» ارزیابی کرده و هشدار به «امکان فروپاشی» داده‌اند.

طبق این سند، در این جلسه که 13 دی 1401 برگزار شد، غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه «خاتم الانبیا» از خنثی شدن طرح یک حمله توپخانه‌ای به دفتر خامنه‌ای خبر داده است.

Advertisement

این جلسه هم‌زمان با سالروز ترور قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده نیروی قدس شعبه برون مرزی سپاه، انجام شده است.

غلامعلی رشید، گفته است همزمان با اعتراضات در ایران، «سه بار تمرد از دستور و اقدام خودسر به معنی اقدام به آتش كردن توپخانه برای هدف گرفتن اهدافی در تهران را پشت سر گذاشته‌ايم كه موردی از آن محل بيت رهبری را مقصد هدف توپخانه خود قرار داده بود».

او گفته است که این طرح‌ها «خنثی شده» و این افراد «بازداشت» شده‌اند.

ریزش در بین طلاب و روحانیون

عبدالله حاجی صادقی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه، در این جلسه اذعان کرده است پیش از آن با اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات، گفت‌و‌گو کرده و او گفته است که برخی مراجع تقلید در کشور به خامنه‌ای «جسارت» می‌کنند.

حاجی صادقی، ریزش در نیروهای سپاه و حامیان رژیم را تایید کرده و افزوده است: «نهادهای امنيتی كشور گزارشات بسياری كه از 12 درصد شروع شده و تا 68 درصد ريزش هم گزارش داده‌اند.»

محمود محمدی شاهرودی، مسوول سازمان بسیج طلاب و روحانیون نیز در این جلسه گفته است که «مساله ترک لباس روحانيت»، «ترک لباس بسیج» و «مساله تضاد در نیروهای اعتقادی در ميان طلاب و روحانیون»، در دوران اعتراضات اخیر تبدیل به یک «ابر بحران» بی‌سابقه شده است.

به گفته شاهرودی، حتی طلاب و بسیجیان به احکام صادره توسط قوه‌ قضائیه اعتراض دارند و تاکید می‌کنند که ادامه صدور احکام سنگین برای معترضان، ممکن است خطر عبور این قشر سابقا وفادار از «نظام و رهبری و مراجع» را به دنبال داشته باشد.

بحران مالی و کارشکنی

بر اساس این سند، شمار زیادی از فرماندهان سپاه در این جلسه گفته‌اند که کشور دچار مشکلات جدی و شدید اقتصادی است و حل این بحران‌ها از توانایی دولت خارج است. به گفته آن‌ها، اعضای خانواده شمار زیادی از نیروهای ارشد سپاه در بین بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر بوده‌اند.

بنا به این گزارش، نعمت الله باقری، جانشین فرمانده سپاه ولی‌عصر خوزستان، از شکل‌گیری 7 تجمع اعتراضی در سپاه اهواز خبر داده و گفته است: «از این تجمعات که در اعتراض به حقوق و مزایا بوده است، دو تجمع به درگيری و بازداشت كشيده شده است.»

احسان خورشیدی، فرمانده سپاه ناحیه امام حسین کرج، در این جلسه با اشاره به بحران نیروهای تحت امر خود گفته است: «چند سرباز وظيفه و یک ستوان تعاونی، سهمیه انبار سپاه البرز را در محله‌های فقير نشين كرج بين مردم تقسيم كرده‌اند.»

همچنین، عباس بنائی خیرآبادی، فرمانده سپاه فجر شیراز هم در این جلسه گفته است بخشی از نیروهای تحت امر او، «تجهیزات خود را زمين گذاشته و اعلام كردند معترضین بر حق هستند.»

در این جلسه همچنین فرماندهان سپاه گفته‌اند که دستگاه‌های اطلاعاتی کشور در دو هفته اول اعتراضات گفته‌ بودند خیزش مردمی ادامه‌دار نخواهد بود.

از جمله رحیم نوعی اقدم، فرمانده قرارگاه «حضرت زینب سپاه قدس» در سوریه، گفته است مساله‌ عقیدتی نيروهای جمهوری اسلامی باعث شده تا از توان عملیاتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی کاسته شود و برخی از نیروهای سپاه برای رفع مشکلات اقتصادی خود، حاضر به فروش اطلاعات محرمانه به اسرائیل شده‌اند.

او در ادامه گفته است: «پيش‌دستی نيروهای اسرائیلی در پنج عمليات به ما نشان داده است كه مساله نفوذ يا عدم همدلی و عدم تمايل نيروها به باقی ماندن در مرزهای اسرائیل، آنها را به راه‌های غير قابل تصوری وارد كرده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم