وال استریت ژورنال: ایران مسلح‌کردن حوثی‌های یمن را متوقف می‌کند

اولویت مقامات بین‌المللی درگیر در یمن در حال حاضر تامین شرایطی است که آتش‌بس یک‌ساله این کشور کماکان ادامه پیدا کرده و گسترش یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات آمریکایی و سعودی به روزنامه «وال استریت ژورنال» گفته‌اند پس از توافق اخیر تهران و ریاض با میانجی‌گری پکن، ایران موافقت کرده تا مسلح‌کردن شورشیان حوثی یمن را متوقف کند.

مقامات آمریكایی و سعودی تاکید کردند كه اگر تهران دست از مسلح‌كردن حوثی‌ها بردارد، این امر می‌تواند به این گروه شبه‌نظامی فشار بیاورد تا درگیری‌ها را پایان داده و پای میز مذاکره برای صلح بنشیند.

یک مقام آمریکایی در این باره گفت: «توافق ایران و سعودی برای از سرگیری روابط دو کشور، چشم‌انداز صلح یمن را در آینده نزدیک افزایش می‌دهد. رویکرد ایران به جنگ داخلی یمن آزمایش حقیقت‌یابی برای موفقیت توافق دیپلماتیک هفته پیش خواهد بود.»

هانس گروندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، اوایل هفته جاری به تهران و سپس به ریاض سفر کرد تا درباره نقش ایران در پایان‌دادن به جنگ یمن صحبت کند. تیم لندرکینگ، نماینده ویژه ایالات متحده در امور یمن نیز روز چهارشنبه با مقامات سعودی در ریاض دیدار کرد تا برای احیای مذاکرات صلح در یمن تلاش کند.

به گزارش وال استریت ژورنال، مقامات بین‌المللی درگیر در امور یمن گفته‌اند که اولویت اصلی آنها در حال حاضر تامین شرایطی است که آتش‌بس یک‌ساله یمن کماکان ادامه پیدا کرده و گسترش یابد. نیروهای درگیر در یمن پارسال به توافق آتش‌بسی دست یافتند که در ماه اکتبر منقضی شد، اما طرفین کماکان به آن پای‌بند مانده‌اند.

شورشیان حوثی در سال 2014 به صنعا پایتخت یمن حمله کرده و دولت قانونی این کشور را با زور از کار برکنار کردند. درگیری در یمن سپس به یک جنگ داخلی گسترده تبدیل شد که در آن تهران از حوثی‌ها حمایت تسلیحاتی و لجیستیکی کرد. بیش از 150 هزار نفر در جریان این جنگ جان خود را از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size