محکومیت حکم اعدام «حبیب اسیود» توسط 9 حزب و سازمان سیاسی

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به تایید حکم اعدام حبیب اسیود اعتراض کرده و خواهان لغو آن شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

9 حزب و سازمان سیاسی وابسته به ملیت‌های ایران در بیانیه‌ای مشترک صدور حکم اعدام علیه «حبیب فرج‌الله چعب» معروف به «حبیب اسیود»، دبیرکل جنبش النضال، از گروه‌های عرب مخالف حکومت جمهوری اسلامی توسط دادگاه انقلاب تهران و تایید این حکم از سوی دیوان عالی کشور را قویا محکوم کردند.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن جمعه 26 اسفند به «العربیه» ارسال شده، «اعترافات اجباری» حبیب اسیود به عنوان «شوی تلویزیونی» توصیف و آمده است که «این شوی اعترافات از همان اوان سر کار آمدن جمهوری اسلامی ادامه داشته و بارها از طرف مجامع بین‌المللی محکوم شده است.»

Advertisement

بیانیه با اشاره به تابعیت سوئدی-ایرانی حبیب اسیود یادآوری کرده که «رهبر سابق حرکه النضال (جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز) در 9 اکتبر 2020 طی یک عملیات ترویستی و آدم‌ربایی در استانبول ترکیه روبوده شد و توسط سپاه تروریستی پاسداران و به کمک قاچاقچیان مواد مخدر به ایران انتقال داده شد.»

این بیانیه که توسط «حرکة النضال العربی لتحریر الأحواز، حزب تضامن دموکراتیک الاھواز( عربستان)، تشکیلات مقاومت ملی آذربایجان- درنیش، حزب مرکزی آذربایجان، حزب دمکرات آذربایجان جنوبی، آذوح- جنبش دانشجویی آذربایجان، حزب قایی- ملت تورک قشقایی، شورای همبستگی تورکمن صحرا و حزب بلوچستان-راجی تپاکی» صادر شده، خواستار «رسیدگی کامل به پرونده آقای حبیب چعب در یک دادگاه صالحه و توسط وکلای ذی‌صلاح و انتخابی» شده است.

در پی تایید حکم اعدام اسیود در دیوان عالی ایران، وب‌سایت دولت سوئد، چهارشنبه اعلام کرد که سفیر ایران در استکهلم یک روز قبل، یعنی 23 اسفندماه احضار شده تا اعتراض سوئد به حکم اعدام حبیب چعب شهروند بازداشت‌شده و محکوم به اعدام سوئدی را دریافت کند.

این بیانیه همچنین تاکید کرده، سوئد موضع مشترک اتحادیه اروپا در هر گونه استفاده از مجازات اعدام را در هر کجا که اعمال شود، تکرار می‌کند.

همزمان، پیتر استانو، سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با بازنشر این بیانیه در توییتر، نوشت: «ایران: مورد دردناک دیگری از یک دو تابعیتی محکوم به اعدام که اتحادیه اروپا همیشه و در هر شرایطی با آن مخالف است. این یک رویه غیرقابل قبول است. همانطور که تعداد نگران‌کننده و رو به رشد پرونده‌های مربوط به شهروندان اتحادیه اروپا که در حال حاضر توسط ایران بازداشت شده‌اند، (نگران‌کننده) است.»

پیشتر سازمان عفو بین الملل نیز نسبت به تایید حکم اعدام حبیب اسیود اعتراض کرده و خواهان لغو آن شده بود.

رسانه‌های ایران، یکشنبه 21 اسفند به نقل از مدیر روابط عمومی دیوان عالی این کشور اعلام کردند که حکم اعدام حبیب‌ فرج‌الله‌ چعب به اتهام «افساد فی‌الارض» تایید شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم