انتقاد مولوی عبدالحمید از «دیدگاه تنگ‌نظرانه مذهبی و امنیتی» حاکم در ایران

شهروندان معترض در خیابان‌های اطراف مسجد مکی زاهدان تجمع کرده و شعار‌ «سلطنت، ولایت، یکصد سال جنایت» سر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جماعت مسجد مکی زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه امروز 26 اسفند گفت که مشکلات کشور ناشی از «دیدگاه مذهبی و نگاه امنیتی» حاکم است.

مولوی عبدالحمید سردادن هر شعاری در کشور را آزاد دانست، اما اشاره کرد که «توهین و بی‌احترامی به دیگران در مرام و اعتقادات دینی ما نیست و مردم می‌توانند صدای‌شان را بلند و خواسته‌های‌شان را فریاد بزنند.»

Advertisement

امام جماعت مسجد مکی زاهدان به تکثر زبان و فرهنگ مختلف مردم ایران اشاره کرد و احترام به این فرهنگ‌ها را از سوی هر حکومتی سبب پیشرفت، رفاه و امنیت کشور دانست.

مولوی عبدالحمید اظهار داشت: «همه مردم ایران از همه ادیان و مذاهب مشکلاتی دارند و اهل سنت که بخش بزرگی از جمعیت کشور هستند جایگاه و سهمی در ارکان مختلف حکومت ندارند.»

او همچنین «نگاه‌های تنگ‌نظرانه» را سبب بخشی از مشکلات کنونی کشور عنوان کرد.

ادامه جمعه‌های اعتراضی

مردم زاهدان در ادامه جمعه‌های اعتراضی پس از نماز جمعه 26 اسفند در اعتراض به کشتار مردم بلوچ با شعارهای «می‌کشم می‌کشم آنکه برادرم کشت» در خیابان‌های این شهر راهپیمایی کردند.

شهروندان معترض همچنین در خیابان‌های اطراف مسجد مکی زاهدان تجمع کرده و شعار‌ «سلطنت، ولایت، یکصد سال جنایت» سر دادند.

شهروندان بلوچ با سردادن شعار «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی» به نقش بسیج و سپاه در سرکوب جنبش سراسری مردم ایران نیز اعتراض کردند.

در همین رابطه و همزمان با آخرین پنجشنبه سال 1401، شهروندان معترض در شهرهای مختلف ایران بر آرامگاه کشته‌شدگان اعتراضات در تهران، کرج، تبریز، اصفهان، مهاباد، سقز، دیواندره و سنندج تجمع کرده و شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی»، «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» و «شهید نمی‌میرد» سر دادند.

از سویی، خانواده محمد‌مهدی کرمی، معترض اعدام‌شده در کرج هم در آخرین پنجشنبه سال 1401 بر آرامگاه تعدادی از کشته‌شدگان اعتراضات از جمله محمد حسینی، سپهر اعظمی، نیما نوری و مهدی حضرتی حاضر شدند و آن‌ها را گلباران کردند.

اعدام فعال سیاسی کرد

وب‌سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» نیز امروز جمعه با انتشار تصاویری از تجمع گروهی از شهروندان مقابل زندان مرکزی ارومیه خبر داد.

به‌گفته هه‌نگاو، نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی تاکنون جسد «محی‌الدین ابراهیمی»، زندانی سیاسی که امروز صبح در زندان ارومیه اعدام شد را به خانواده‌اش تحویل نداده‌اند.

به نوشته این وبسایت حقوق بشری، محی‌الدین ابراهیمی کولبر 43 سالە‌ و اهل روستای «الکاوی» از توابع شهر اشنویە است که در 13 آبان سال 96 در حالی کە مشغول کولبری بود توسط نیروهای مستقر در پایگاه «بیمضرتە» اشنویە مورد اصابت گلولە قرار گرفت و بە شدت زخمی و همانجا بازداشت شد.

ابراهیمی مرداد سال 97 توسط شعبە دوم دادگاه انقلاب ارومیە بە اتهام «بغی و همکاری و عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران» بە اعدام محکوم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم