چگونه جمهوری اسلامی از بازی‌های کامپیوتری استفاده ایدئولوژیک می‌کند

رژیم ایران از اواسط دهه 2000 تلاش کرد با سرمایه‌گذاری در صنعت بازی‌سازی، این حوزه را به انحصار خود درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وبسایت «وایرد» در گزارشی به این موضوع پرداخته که چگونه جمهوری اسلامی طی دو دهه اخیر روی صنعت تولید بازی‌های کامپیوتری در ایران خیمه زده و تلاش می‌کند با استفاده از آن، ایدئولوژی خود را در میان نسل جوان گسترش دهد.

بنا به این گزارش، بازی «فرمانده مقاومت: نبرد آمرلی» که در سال 2022 به بازار آمد، قاسم سلیمانی، فرمانده مقتول «نیروی قدس» سپاه پاسداران را در نقش قهرمان مبارزه با «داعش» در جریان محاصره آمرلی در عراق در سال 2014 تصویر می‌کند.

این بازی را «منادیان مدیا»، از زیرمجموعه‌های بسیج، که وابسته به سپاه پاسداران است، تولید کرده است، و به گفته وایرد، بخشی از تلاش‌های تبلیغاتی مداوم جمهوری اسلامی برای «بازنویسی تاریخ» و «اسطوره‌سازی» از چهره‌های برجسته‌ رژیم است.

مقامات حکومت ایران از اواسط دهه 2000 تلاش کردند با سرمایه‌گذاری در صنعت بازی‌سازی، این حوزه را نیز مثل حوزه‌های هنری و سرگرمی دیگر به انحصار خودشان درآورند. بر این اساس بود که سپاه پاسداران در سال 2007 «بنیاد بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی ایران» را تاسیس کرد.

این سازمان در آن زمان هم از توسعه‌دهندگان مستقل «غیرمعارض» حمایت مالی می‌کرد و هم بازی‌های خودش را تولید کرد. بازی «والفجر 8» که بر اساس یکی از عملیات‌های سپاه پاسداران در دوران جنگ ایران و عراق ساخته شده یکی از آنهاست.

با این حال، به گفته وایرد، پس از آنکه کمپانی آمریکایی «الکترونیک آرتس» در سال 2011 بازی «میدان جنگ 3» را روانه بازار کرد که بخشی از آن در ایران می‌گذرد و سپاه و رژیم ایران در آن نقش دشمن را بازی می‌کنند، جمهوری اسلامی سیاست خود در قبال تولید و توزیع بازی‌های کامپیوتری را تغییر داد.

در عین اینکه خرید و فروش میدان جنگ در ایران جرم اعلام شد، نهادهای حکومتی نیز دست از حمایت تولیدکنندگان مستقل کشیدند و نظارت و سانسور را بر آنها افزایش دادند، و در مقابل روی تولید بازی‌ با پیام‌های کاملا ایدئولوژیک اسلامگرایانه سرمایه‌گذاری کلان کردند.

به گزارش وایرد، صنعت بازی‌سازی حکومتی در ایران اکنون روی اشاعه هویت مذهبی، شیطان‌سازی از مخالفان داخلی و خارجی جمهوری اسلامی، و تقدیس چهره‌های مطرح رژیم مانند قاسم سلیمانی تمرکز می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم