پارلمان اروپا حملات شیمیایی به دختران در فضاهای آموزشی ایران را محکوم کرد

شیرین عبادی طی سخنرانی در پارلمان اروپا رژیم جمهوری اسلامی را «اصلاح‌ناشدنی» و هدف معترضان ایرانی را «تغییر حکومت» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه در قطعنامه‌ای نقض حقوق بشر در ایران را محکوم و حملات شیمیایی به مدارس دخترانه را که موجب مسمومیت هزاران دختر نوجوان در این کشور شده را «تلاشی وحشیانه برای جلوگیری از حضور آن‌ها در مدرسه و ساکت کردن زنان و دختران» خواند.

در بیانیه پارلمان اروپا که پنج‌شنبه 25 اسفند در وب‌سایت این نهاد اروپایی منتشر شده، آمده است که نمایندگان پارلمان اروپا، «از مقامات (جمهوری اسلامی) می‌خواهند که برای اطمینان از دسترسی غیر تبعیض‌آمیز دختران به آموزش، هر قانونی که علیه دختران و زنان تبعیض‌آمیز است را لغو کنند.»

Advertisement

پارلمان اروپا همچنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز خواسته که کمیسیون حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی را که در اواخر ماه گذشته میلادی درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران تشکیل شد، موظف به تحقیق مستقل در مورد مسمومیت دختران دانش‌آموز کند.

این قطعنامه پارلمان اروپا کوتاهی چند ماهه رژیم جمهوری اسلامی در پاسخگویی و جلوگیری از تکرار این حملات و همچنین سرکوب عمدی گزارش‌های موثق حملات سمی سیستماتیک علیه دختران دانش‌آموز را محکوم کرده و از مقامات رژیم ایران خواسته است که با کمیسیون حقیقت‌یاب بین‌المللی و گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، همکاری کنند و اجازه دسترسی کامل به اطلاعات را به آن‌ها بدهند.

پارلمان اروپا همچنین از شورای اروپا خواسته است که سپاه پاسداران را یک «سازمان تروریستی» اعلام و ضمن قرار دادن این نهاد نظامی ایرانی در فهرست سازمان‌های تروریستی، تحریم‌های حقوق‌بشری بیشتری را بر همه کسانی که مسئول نقض حقوق بشر در ایران هستند، از جمله رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری و محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور ایران اعمال کنند.

این قطعنامه در حالی صادر می‌شود که پیشتر، شیرین عبادی، حقوق‌دان سرشناس ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل، طی یک سخنرانی در این پارلمان از کشورهای عضو خواست که با «نادیده نگرفتن» نقض فاحش حقوق بشر در ایران «در سمت درست تاریخ بایستند».

عبادی، چهارشنبه 24 اسفند، خطاب به نمایندگان پارلمان اروپا تاکید کرد: «مطمئن شوید که سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شود.»
او همچنین هدف معترضان ایرانی را «تغییر حکومت» خوانده و جمهوری اسلامی را «غیرقابل اصلاح» دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم