نتانیاهو: اسرائیل همه اقدامات لازم را برای دفاع از خود در مقابل ایران انجام می‌دهد

صدراعظم آلمان: گسترش شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری به تحقق صلح کمک نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی سفر بنیامین نتانیاهو به برلین، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نتانیاهو، تاکید کرد:« ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و بنابراین راه‌حل دیپلماتیک، اولویت اصلی ما است.»

به گزارش «تایمز اسرائیل»، پنج‌شنبه 25 اسفند، نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در این کنفرانس خبری گفت که «اسرائیل آنچه را که برای دفاع از خود در برابر طرح‌های ایران لازم است، انجام خواهد داد.»

او افزود: «کسانی که تروریست‌ها را به اسرائیل می‌فرستند بهای سنگینی خواهند پرداخت.»

ناظران می‌گویند که با وجود تاکید اسرائیل بر در اولویت بودن ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، نگرانی اصلی صدراعظم آلمان، تلاش‌های اصلاحات قضایی دولت نتانیاهو بوده که در هفته‌های اخیر اعتراضات گسترده‌ای را در اسرائیل رقم زده است.

در همین رابطه، شولتز ضمن ابراز نگرانی از این تغییرات، از نتانیاهو خواست که پیشنهاد رئیس جمهور اسرائیل، اسحاق هرتزوگ را بررسی کند.

او همچنین تاکید کرد:«استقلال قوه قضائیه یک سرمایه اصلی است. ما این بحث را از نزدیک زیر نظر داریم و اجماع گسترده‌ای را ترغیب می‌کنیم.»

اولاف شولتز همچنین در انتقاد از گسترش شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری تاکید کرد که این رویکرد به تحقق صلح کمک نمی‌کند.

رسانه‌های اسرائیل اواسط هفته جاری از سفر نتانیاهو به برلین خبر دادند. «رویترز»، چهارشنبه اعلام کرد که نتانیاهو سفر خود را به‌دلیل بالاگرفتن اعتراضات در کرانه باختری رود اردن، کوتاه‌تر خواهد کرد.

با این‌وجود، روز پنج‌شنبه نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار با همتای آلمانی خود، برای چندمین بار بر تهدیدهای ایران علیه منطقه و جهان تاکید کرده است.

پیشتر، وب‌سایت آمریکایی «آکسیوس» در گفت‌وگو با سه مقام اسرائیلی و اوکراینی اعلام کرده بود که اسرائیل اخیرا مجوز فروش سیستم‌های دفاعی ضد‌پهپادی را تایید کرده است تا به اوکراین در مقابله با پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه در جنگ علیه این کشور، کمک کند.

با این‌که آکسیوس از عدم تصمیم‌گیری قاطع در این باره توسط دولت اسرائیل خبر داده، به باور تحلیل‌گران ارسال تسلیحات دفاعی به اوکراین موضوعی است که احتمالا نتانیاهو در دیدار با مقامات آلمانی، آن را نهایی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید