عفو بین‌الملل: کودکان معترض در ایران تحت شکنجه‌های هولناکی قرار می‌گیرند

پیشتر نیز روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی با عنوان «جمهوری اسلامی از تجاوز برای تحمیل عفاف استفاده می‌کند»، به تجاوز و آزار جنسی به زندانیان زن در بازداشتگاه‌های ایران اشاره کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل، پنج‌شنبه 25 اسفند، با انتشار گزارشی از اعمال شکنجه شدید علیه کودکان بازداشت‌شده در جریان خیزش «زن، زندگی، آزادی» توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد.

این سازمان حقوق بشری در گزارش خود که به مناسبت ششمین ماه از آغاز اعتراضات سراسری در ایران منتشر کرده، نوشته است که «نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ایران شکنجه‌های هولناکی از جمله ضرب و شتم، شلاق زدن، شوک الکتریکی، تجاوز جنسی و سایر خشونت‌های جنسی را علیه کودکان اعمال کردند.»

عفو بین‌الملل در این گزارش خود به نقل از هفت کودک، 19 شاهد عینی، دو وکیل و 17 زندانی بزرگسال که در کنار کودکان بازداشت‌شده نگهداری می‌شدند، نوشته که تجاوز و سایر خشونت‌های جنسی، از جمله شوک الکتریکی به اندام‌های تناسلی، دست زدن به این اندام‌ها و تهدید به تجاوز و اعدام از جمله روش‌هایی بوده است که ماموران حکومتی زن و مرد به طور گسترده از آن‌ها برای تحقیر، تنبیه و گرفتن اعتراف از کودکان بازداشت‌شده استفاده می‌کردند.

پیشتر نیز روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی با عنوان «جمهوری اسلامی از تجاوز برای تحمیل عفاف استفاده می‌کند»، به تجاوز و آزار جنسی به زندانیان زن در بازداشتگاه‌های ایران اشاره کرده بود.

در این گزارش آمده یکی از معیار‌های «دو رویی» جمهوری اسلامی این است که زنان را با عنوان بی‌حجابی بازداشت و سپس به آنها تعرض جنسی می‌کند.

این روزنامه از تجاوز جنسی ماموران جمهوری اسلامی به یک دانش‌آموز دختر 14 ساله خبر داده که روسری خود را در مدرسه از سر برداشته است. بنا بر این گزارش این دانش‌آموز از روی تصاویر دوربین‌های مداربسته مدرسه شناسایی و سپس بازداشت شده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران هم در آخرین گزارش خود تصریح کرد، اقدامات ضد حقوق بشری جمهوری اسلامی در سال 2022 از جمله قتل معترضان، حبس، ناپدیدسازی اجباری، شکنجه، تجاوز و آزار جنسی، «احتمالاً بیانگر ارتکاب جرایم بین‌المللی، به‌ویژه جنایت علیه بشریت» در این کشور است.

بر اساس این گزارش، نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی تا پایان سال 2022، ( 10 دی 1401) دست‌کم 476 تن، از جمله حداقل 64 کودک و 34 زن را به قتل رساندند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند، «سرکوب بی‌وقفه» نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی منجر به جراحت شدید صدها تن از معترضان و بازداشت و محکومیت هزاران نفر دیگر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید