سوئد و اتحادیه اروپا خواهان لغو حکم اعدام حبیب اسیود شدند

سازمان عفو بین الملل نسبت به تایید حکم اعدام حبیب اسیود اعتراض کرده و خواهان لغو آن شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سوئد، ضمن اعلام خبر احضار سفیر ایران در این کشور، خواستار عدم اجرای مجازات شهروند دوتابعیتی خود حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود شد.

در پی تایید حکم اعدام اسیود در دیوان عالی ایران، وب‌سایت دولت سوئد، چهارشنبه 24 اسفند، اعلام کرد که سفیر ایران در استکهلم یک روز قبل، یعنی 23 اسفندماه احضار شده تا اعتراض سوئد به حکم اعدام حبیب چعب شهروند بازداشت شده و محکوم به اعدام سوئدی را دریافت کند.

در بیانیه وزارت خارجه این کشور آمده که دولت سوئد خواستار عدم اجرای مجازات اعدام شده است.

این بیانیه همچنین تاکید کرده، سوئد موضع مشترک اتحادیه اروپا در هرگونه استفاده از مجازات اعدام را در هر کجا که اعمال شود، تکرار می‌کند.

این وزارتخانه همچنین تقاضای خود برای دسترسی کنسولی به حبیب چعب را که توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئد نیز قبلاً به وزیر خارجه ایران ابلاغ کرده بود، تکرار کرده است.

همزمان، پیتر استانو، سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با بازنشر این بیانیه در توییتر، نوشته است: «ایران: مورد دردناک دیگری از یک دو تابعیتی محکوم به اعدام که اتحادیه اروپا همیشه و در هر شرایطی با آن مخالف است. این یک رویه غیرقابل قبول است. همانطور که تعداد نگران‌کننده و رو به رشد پرونده‌های مربوط به شهروندان اتحادیه اروپا که در حال حاضر توسط ایران بازداشت شده‌اند، (نگران‌کننده) است.»

پیشتر سازمان عفو بین الملل نیز نسبت به تایید حکم اعدام حبیب اسیود اعتراض کرده و خواهان لغو آن شده بود.

رسانه‌های ایران، یکشنبه 21 اسفند به نقل از مدیر روابط عمومی دیوان عالی این کشور اعلام کردند که حکم اعدام حبیب‌ فرج‌الله‌ چعب، معروف به حبیب اسیود، دبیرکل جنبش «النضال» از گروه‌های عرب اهوازی مخالف جمهوری اسلامی به اتهام «افساد فی‌الارض» تایید شده است.

فرج‌الله چعب، در اکتبر 2020 در سفری به استانبول و ساعاتی پس از ورود به ترکیه توسط یک باند قاچاق بین‌المللی به رهبری «ناجی شریف زیندشتی» ربوده و از طریق مرز زمینی به نهادهای اطلاعاتی ایران تحویل داده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید