دیدار گروسی با سران اتحادیه اروپا در آستانه سفر بازرسان آژانس به ایران

به گفته ناظران دیدار گروسی با مقامات ارشد اروپایی همزمان با اعزام قریب‌الوقوع بازرسان و کارشناسان آژانس به ایران، حاوی پیام هشدار به تهران و یادآور همبستگی دولت‌های غربی در حمایت از فعالیت‌های نظارتی این نهاد بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در توئیتی از دیدار خود با انریکه مورا، قائم مقام مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا خبر داد.

گروسی، پنج‌شنبه 25 اسفند در این توییت با انتشار تصویری از خود و مورا نوشت: «تبادل‌نظر به موقع با انریکه مورا در بروکسل با تمرکز ویژه بر تلاش‌های مداوم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تمرکزی بر برنامه هسته‌ای ایران.»

همزمان شارل میشل، رئيس شورای اروپا نیز با انتشار تصویری از خود با گروسی، در «توئیتر» نوشت که از او و تلاش‌هایش «حمایت کامل» می‌کند.

ناظران می‌گویند که انجام این دیدار همزمان با اعزام قریب‌الوقوع بازرسان و کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، می‌تواند همبستگی دولت‌های غربی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای ایران یادآوری کند و حاوی پیام هشدار است.

پس از بازدید گروسی از ایران در اوایل ماه جاری میلادی، هر دو طرف بیانیه مشترکی صادر کردند و گفتند که ایران آماده است اطلاعات بیشتری در مورد موارد کشف شده اورانیوم ارائه کند و اجازه نظارت بیشتر در رابطه با توافق هسته‌ای 2015 را بدهد، اما بیانیه به جزییات کمی پرداخته و مشروط به مذاکرات بیشتر است.

این دیدار در پی گزارش فصلی محرمانه آژانس در پی کشف آثار اورانیوم غنی‌شده 83.7 درصدی در سایت «فردو» صورت گرفت. ایران این موضوع را «خطا» انجام شده توسط کارکنان خواند ولی آژانس در گزارش خود تاکید کرده که دو آبشار سانتریفیوژ به نحوی تغییر کرده بودند تا درصد غنای بالاتری را ایجاد کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید